Türkiye'nin hortum klimatolojisi ve etkili olan yüksek atmosfer koşullarının incelenmesi
Investigation of Turkey's tornado climatology and effective high atmospheric conditions
- Tez No: 704795
- Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS GÖNENÇGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasının temel hedefi Türkiye'de meydana gelmiş olan hortum olaylarını araştırmak; coğrafi, zamansal ve mekânsal analizlerini yapmak ve yüksek atmosfer koşulları ile ilişkilerini incelemektir. Buna uygun olarak tez çalışması üç bölüm olarak hazırlanmıştır. Birinci bölümde çeşitli kaynaklardan yararlanılarak hortumlar hakkında genel bilgi verilmeye çalışılmış; hortumların oluşumuna etki eden faktörler ve oluşum mekanizmaları, şiddet ölçekleri ve türleri anlatılmıştır. Türkiye genelinde gerçekleşen hortum olaylarının coğrafi, zamansal ve mekânsal analizlerinin incelendiği ikinci bölümde; iki farklı kaynaktan alınan veri setleri birleştirilmiş, oluşturulan bu veri seti kullanılarak hortum olayları çeşitli kategorilere ayrılmış, coğrafi bölgelere, şiddetlerine, türlerine, ilerleme yönlerine göre dağılışları ile yıllık, aylık, saatlik bazlarda zamansal dağılımları analiz edilmiş, hem Türkiye geneli hem de coğrafi bölgeler özelinde hortum klimatolojileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise her coğrafi bölge için jeopotansiyel yükseklik, deniz seviyesi basıncı, özgül nem, rüzgâr şiri gibi atmosferik parametreler kullanılarak ortalama ve anomali haritaları hazırlanmış, değerler karşılaştırılmış ve yüksek atmosfer koşullarının durumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to investigate the tornado events that have occurred in Turkey; to conduct geographical, temporal and spatial analyses and to examine their relationship with high atmospheric conditions. According to this aim, the thesis study is prepared as three sections. In the first part, general information about tornadoes was tried to be given by using various sources and their formation mechanisms, intensity scales and types were explained. In the second part; geographical, temporal and spatial analyses of tornado events taking place throughout Turkey were examined. Data sets from two different sources were combined and tornado events were divided into various parameters. Then, their distribution according to geographical regions, severity, types, direction of progress and temporal distribution on annual, monthly, hourly basis were analyzed. In the third part, average and anomaly maps were prepared using various atmospheric parameters like geopotential height, sea level pressure, specific moisture, wind shear for each geographical region. Their values were compared and the status of high atmospheric conditions was examined.