Lomber disk cerrahisinde intravenöz lidokain infüzyonunun intraoperatif hemodinami ve derlenme üzerine etkisi
Effect of intravenosus lidocaine infusion on intraoperative hemodynamics and recovery in lumbar disc surgery
  1. Tez No: 704866
  2. Yazar: AHMET ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DİLEK YÖRÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
AMAÇ Vertebra cerrahileri kas ve kemik yapıların diseksiyonu, kanama miktarının fazla olması nedeniyle hemodinamik olarak instabil seyredebilen prosedürlerdir. Bu çalışmada intraoperatif lidokain infüzyonunun vertebra cerrahilerinde hemodinami ve derlenme üzerine etkisinin incelenmesi amaçlandı. GEREÇ ve YÖNTEM Lomber disk cerrahisi geçiren 60 hasta lidokain grubu (n=28) ve kontrol (plasebo) grubu (n=32) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Lidokain grubuna anestezi indüksiyonundan sonra 1 mg/kg/saat hızında lidokain infüzyonu uygulandı. Her iki gruba ait demografik özellikler, kan basıncı değeri, kalp hızı değerleri, toplam uygulanan rokuronyum bromür miktarı, kanama miktarı ve postoperatif derlenme skorları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
AİM Vertebral surgeries are procedures that can be hemodynamically unstable due to dissection of muscle and bone structures and excessive bleeding. In this study, it was aimed to examine the effect of intraoperative lidocaine infusion on hemodynamics and recovery in vertebral surgeries. MATERİALS and METHODS Sixty patients who underwent lumbar disc surgery were divided into two groups as the lidocaine group (n=28) and the control (placebo) group (n=32). Lidocaine infusion at a rate of 1 mg/kg/hour was administered to the lidocaine group after anesthesia induction. Demographic characteristics, blood pressure value, heart rate values, total amount of rocuronium bromide administered, amount of bleeding and postoperative recovery scores of both groups were recorded.