Servikal patoloji nedeniyle operasyon planlanan hastalarda semptom süresinin, entübasyon kalitesi ile ilişkisi ve preoperatif havayolu ultrasonografisi ve manyetik rezonans görüntüleme ölçümleri ile korelasyonu
The correlation of the cervical symptoms with endotracheal intubation quality and preoperative airway assessment with ultrasonography and magnetic resonance imaging in patients operated for cervical symptoms
- Tez No: 704914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK CEYDA MEÇO
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız, servikal patolojiye bağlı boyun ağrısı ve uyuşmalar ile ortaya çıkan kliniğin süresinin havayolu anatomisini ne kadar etkilediği ve bunun anestezi uygulamaları sırasındaki havayolu yönetimine nasıl etki ettiğini değerlendirmektir. Buna ek olarak ikincil amacımız, bu hasta grubunda ultrasonografi (USG) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile değerlendirilen ölçümler ile zor havayolu korelasyonun değerlendirmesini yapmaktır. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı'nda servikal patoloji nedeniyle opere olan 82 hasta çalışmaya dâhil edilmiştir. Operasyon öncesi havayolu muayeneleri yapılarak, havayolu zorluk skoru (Airway Difficulty Score - ADS) belirlenmiştir. Hastaların servikal patolojiye bağlı semptom ve semptomlara ait süreleri kaydedilmiştir. Hastaların USG ile cilt-epiglot, cilt-hyoid, epiglot-vokal kord, hyomental mesafe ölçümleri yapılmıştır. Cerrahi öncesindeki servikal MRG'leri değerlendirilerek bilateral multifidus ve longus colli kasına ait ölçümler, preepiglotik alan derinliği, prevertebral sıvı varlığı, prevertebral doku kalınlaşması, epiglot proksimal uç-vokal kord arası mesafeleri ölçülmüştür. Hastalar videolaringoskop ile entübe edilmiş ve entübasyon süresi, entübasyon zorluk skoru (Intubation Difficulty Score – IDS) ve glottik açıklık yüzdesi (percentage of glottic opening – POGO) kaydedilmiştir. Ekstübasyon sonrasında da entübasyona bağlı gelişebilecek komplikasyonlar değerlendirilmiştir. Bulgular: Klinik semptom süreleri arttıkça entübasyon süresinin değişmediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Our aim in this study is to evaluate how much the duration of symptoms with neck pain and numbness due to cervical pathology affects the anatomy of the airway and how this affects airway management during anesthesia. In addition, our secondary aim is to evaluate the correlation of difficult airway with measurements evaluated by ultrasonography (USG) and magnetic resonance imaging (MRI) in this patient group. Materials and Methods: Eighty two patients who operated due to cervical pathology in Ankara University Faculty of Medicine Department of Neurosurgery were included. Airway Difficulty score (ADS) was determined by preoperative airway examinations. The duration of the symptoms and cervical pathology of the patients were recorded. Skin-epiglot, skin-hyoid, epiglot-vocal cord, hyomental distance measurements were made by USG. Preoperative cervical MRIs were evaluated and bilateral multifidus and longus colli muscle measurements, preepiglottic space depth, presence of prevertebral fluid, prevertebral tissue thickening, distance of between proximal epiglottis and vocal cord were mesaured. Patients were intubated with a videoryngoscope and intubation time, Intubation Difficulty Score (IDS) and percent of glottic opening (POGO) were recorded. After extubation, complications due to intubation were evaluated. Results: Duration of clinical symptoms did not change duration of intubation.