Piyelonefritojenik Escherichia coli suşlarından P fimbrial kaynaklı aşıların hazırlanması ve koruyuculuk düzeylerinin araştırılması
Preparation of purifid P fimbrial vaccine from pyelonephritogenic Escherichia coli isolated and investigation its protective levels
- Tez No: 70516
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Üropatojerıik Escherichia coli' ler yineleyen idrar yolu infeksiyonları, akut veya kronik piyelonefrit sonucunda böbrek harabiyeti ve yetmezliğine neden olan en önemli patojendirler. Üriner infeksiyona neden olan E.coli intestinal floradan alt üriner sisteme yerleşir. Sadece belirli özelliklere sahip E.colHer hastalandırıcılık özelliğine sahiptirler, patojen olmalarını sağlıyan bu ortak özellikleri; serum direnci, hemolizin üretimi, colisin V varlığı, K kapsuler antijen varlığı ve üroepitelyal hücrelere bağlanabilmedir. Bu virülans faktörlerinden bağlanabilme üriner infeksiyon patogenezinde rol oynayan en önemli etmendir. Epidemiyolojik çalışmalar hastalığın şiddeti ile bakterinin üroepitelyal hücrelere bağlanabilme gücü arasında kuvvetli bir ilişki olduğunu göstermektedir. E.coltler adezinleri aracılığı ile konak hücre yüzeyindeki karbonhidrat yapılara bağlanırlar. Bu reseptör özgüllüklerine göre 3 temel adezin sınıfı mevcuttur. Bunlar Tip 1 adezinler, P adezin ve X adezinler dir. Değişik tip fimbrialar bulunmasına rağmen piyelonefrit'den soyutlanan E.coli suşlan çok daha fazla oranda P fimbria eksprese etmektedirler. Bu çalışmamızda klinik örneklerden soyutlanmış P fimbria taşıyan E.coli susunun fimbriası saflaştırılmıştır. Moleküler ağırlığı yaklaşık olarak 20 kDa bulunan bu saflaştırılan fimbriadan hazırlanan protein karakterindeki aşı hem fare hem de sıçanlarda oldukça yüksek düzeyde IgG ve IgA tipinde immun yanıt oluşturmuştur. Yüksek immünojenik özelliğe sahip olan bu aşıyla bağışıklanmış fareler, fimbriası saflaştırılan köken ile infekte edildiğinde deney hayvanlarında gelişen özgül antikorlar infeksiyon oluşmasını önlemişlerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Uropathogenic E.coli is one of the most important causes both of acute and chronic pyelonephritis or reccurent UTI leading to the development of renal scarring and chronic renal failure. E.coli causing UTI colonise the lower urinary tract from intestinal flora. Only a proportion of faecal E.coli cause UTI however, and these UPEC have been found to share a number of characteristics, including serum resistance, haemolysin production, colicin V production, the presence of capsular K antigens and the ability to adhere to uroepithelium. Overall, adherence ability is of central importance in the pathogenesis of UTI. Early epidemiological studies showed a closed association between the adhesive capacity of E.coli isolates for uroepithelium in vitro and the severity of UTI. E.coli adhesins bind to complex carbonhydrates on the host cell surface. According these specificity to their receptors there is three main class of fimbriae: type 1 fimbriae, P fimbriae, X fimbriae. Despite of there is various types of adhesin, adhesin most consistently expressed in pyelonephritis isolates of E.coli is P adhesin. In our studies P fimbriae expressed isolates from clinical sources have been further taken to purify. Purified fimbria's molecular weight was found approximately 20 kDa. Developed vaccine from these purified protein has applied both mouse and rats and gave rise highly antibody responses in both IgG and IgA classes. These highly immunogenic vaccines prevented infections by piliated E.coli in a murine model.