Türkiye'de uygulanan bölgesel kalkınma politikalarının bölgesel ve kişisel gelir dağılımına etkisi: Kalkınma ajansları örneği
The effect of regional development policies in Turkey on regional and personal income distribution: The case of development agencies
- Tez No: 705346
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH BARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Çağımızın ekonomi yaklaşımı, milli sınırları ortadan kaldıran tüm ülkeleri ekonomik kültürel ve teknoloji anlamında birbirine yaklaştıran, ticari kotaları, gümrük vergileri gibi ticaretin önündeki engelleri azaltan, sermaye akımlarının önünü açan, işçi mal ve üretim faktörlerini uluslararası alanlara yayan, ulus ekonomilerini değiştirip dönüştüren, birçok kurum ve kuruluş tarafından desteklenen çok boyutlu bir kavram olan küreselleşme olgusu tartışmalarını sürdürürken bir yandan da yerel ve bölgesel eşitsizlikleri gidermek politikaları yerele yaymak ve kalkınma politikalarını yerelde belirleyerek, Kalkınma Ajansları, Teşvik Sistemi ve Bölgesel Kalkınma İdareleri ile yerel ve bölgesel kalkınmaya önem vermektedir. Türkiye hızla gelişmekte, bölgeler arasındaki gelişmişlik farklarını gidermek için bölgesel politikalar ise bir kat daha önem kazanmaktadır. Bölgesel kalkınma politikaları yoluyla bölgeler arası eşitsizliği azaltmaya çalışan Türkiye'de kişisel gelir dağılımın çarpıklığı devam etmektedir. 2019 yılı itibariyle Türkiye'de en zengin %20'lik kesimin toplam gelirden aldığı pay, en yoksul %20'lik kesimin aldığı payın 7,7 katıdır. Bölge Kalkınma İdareleri, Kalkınma Ajansları ve teşvik sistemi ve bu bağlamdan hareketle Bölge Kalkınma İdareleri'nin ve Kalkınma Ajansların kuruluşu ve amaçları, yasal statüsü, mali yapıları, gelir ve giderleri ile faaliyetleri ve destekleri; ayrıca teşvik sistemi, yapısı, kapsamı, amacı ve gelir eşitsizliğine etkisi grafikler yoluyla ve ekonometrik olarak incelenmiştir. Bu kapsamda kalkınma ajanslarından, bölge idarelerinden ve diğer yetkili kuruluşlardan veriler derlenerek Kalkınma Ajansı harcamalarının, Bölge Kalkınma İdareleri harcamalarının ve Bölgesel teşviklerin GINI katsayısına etkileri ve ilişkisi panel veri analizi yöntemiyle ekonometrik olarak belirlenmiştir. Kalkınma Ajanslarının, Bölge kalkınma idarelerinin ve teşvik sisteminin bölgeler arasındaki gelir farklarını kapatma noktasında etkili olduğu ancak kişisel gelir eşitsizliğini azaltma noktasında Kalkınma Ajanslarının ve Bölge Kalkınma İdarelerinin kamu harcamaları ile beraber kişisel gelir eşitsizliğini artırdığı, teşvik sisteminin ise gelir eşitsizliğini azalttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many institutions and organizations that bring all the countries that eliminate national borders together in terms of economic culture and technology, remove barriers to trade such as trade quotas, customs duties, open capital flows, spread worker goods and production factors to international fields, change and transform national economies. While the phenomenon of globalization, which is a supported multidimensional concept, continues its discussions, it also places importance on local and regional development with Development Agencies, Incentive System and Regional Development Administrations by determining development policies locally. Turkey economically, the impact of many factors, geographical huge regional disparities have occurred. Turkey is developing rapidly. For this reason, regional policies become important in order to eliminate the development differences between regions. The distortion of the personal income distribution of our country, which tries to reduce the inequality between the regions through regional development policies, has increased significantly. 20% of the richest population in Turkey is to achieve 7.7 times more income than the poorest 20% of the population. Within the scope of the study, attention was drawn to the regional policies of Turkey in detail and in the study, Regional Development Administrations, Development Agencies and the incentive system, and in this context, the establishment and objectives of the Regional Development Administrations and Development Agencies, their legal status, financial structures, income and expenditures, and activities and support was examined. In addition, the incentive system, its structure, scope, purpose and its effect on income inequality have been analyzed through graphics and econometrically. In this context, data from development agencies, regional administrations and other authorized institutions were compiled and their effects on the GINI coefficient and their relationship were determined econometrically by panel data analysis method. It can be said that Development Agencies, Regional development administrations and the incentive system are effective at closing the income gap between regions, but at the point of reducing personal income inequality, it was concluded that development agencies and regional development administrations increase personal income inequality together with public expenditures, while incentive system reduces income inequality.