Michel Foucault'nun 'Disipline Edici İktidar' kuramı çerçevesinde Türkiye'de alınan COVID-19 tedbirlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of COVID-19 measures taken in Turkey within the framework of Michel Foucault's theory of 'Disciplinary Power'
- Tez No: 705628
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK SARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de alınan covid-19 tedbirlerinin, Michel Foucault'nun geliştirdiği Disipline Edici İktidar kuramı çerçevesinde değerlendirilmesidir. Disipline Edici İktidar, bireyin mekânsal, zamansal ve eylemsel açıdan yönetilmesini içermektedir. Covid-19 tedbirleri de sokağa çıkma yasağı gibi önlemlerle bireyin mekânsal, zamansal ve eylemsel açılardan yönetilmesini mümkün kılmıştır. Bu bakımdan Disipline Edici İktidar ile Covid-19 tedbirleri arasında nasıl bir benzerlik ve ilişki olabileceği sorusu bu çalışmanın iptidasını oluşturmuştur. Sorulan soruyu cevaplamak için çalışmada Nitel Araştırma yöntemlerinden vaka analizi yöntemi kullanılmıştır. Belirlenmiş vaka doküman ve belgeler vasıtasıyla incelenmiş bu sebeple doküman analizi yöntemine de başvurulmuştur. Ayrıca vaka analiz edilirken analiz birimi olarak birden fazla birim belirlenmiştir. Bunlar, T.C. Cumhurbaşkanlığı, T.C. İçişleri Bakanlığı ve T.C. Sağlık Bakanlığı. Bu analiz birimleri incelenirken kaynakları itibari kurumsal dokümanlar incelenmiştir. Bu dokümanlar, T.C. Cumhurbaşkanlığı kaynaklı 5 basın açıklaması, T.C. İçişleri Bakanlığı kaynaklı 64 genelge ve T.C. Sağlık Bakanlığı Covid-19 Bilgilendirme Platformu'dur. Yapılan araştırma ve inceleme sonucunda Türkiye'de alınan covid-19 tedbirleri ile Disipline Edici İktidarın mekân, zaman ve eylem yönetimini kapsayan yöntemlerinin ve normu, gözetimi ve kontrolü içeren araçlarının uygulanıp işletildiği; bireyin hem kendi eliyle hem de bir başkası aracılığıyla disipline edildiği ve bu halin olağanlaştığı çıkarımları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the covid-19 measures taken in Turkey within the Disciplinary Power theory developed by Michel Foucault. Disciplinary Power includes the spatial, temporal, and operational management of the individual. Covid19 measures have made it possible to manage the individual from spatial, temporal, and functional perspectives with measures such as the curfew. In this respect, the question of what kind of similarity and relationship can be established between the Disciplinary Power and the covid-19 measures formed the basis of this study. To answer this question, the case study method is applied in this research. The selected case study is analyzed by using document analysis and focusing on the following units: Presidency of the Republic of Turkey, Ministry of Interior, and Ministry of Health. The content analyses of institutional documents included 5 press releases from the Presidency of the Republic of Turkey, 64 circulars from the Ministry of Interior, and the Ministry of Health Covid-19 Information Platform. The study illustrates that the Covid-19 measures taken in Turkey applied and operated the methods of the Disciplinary Power covering space, time, and action management and including its norms such as norm, surveillance, and control. It has been concluded that the individual is disciplined both by his own hand and by someone else, and this situation has become routine.