Güney Togo'da çeltik üreticilerinin tarımsal krediye erişimi ve mikrofinans kurumlarının ekonomik ve finansal performansının analizi
Accessing of rice farmers' to agricultural credit and analysis of the economic and financial performance of the microfinance institutions in South Togo
- Tez No: 706112
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Üreticilerin kârlılığını artırmak, yeterli üretim araçlarına erişimi gerektirir. Bu nedenle, tarım kredisi, bu amaca ulaşmada önemli bir araç olarak görünmektedir. Bu amaçla, birçok program ve kurum yıllardır esas olarak tarımsal olan kırsal dünya da dahil olmak üzere en dezavantajlı grupların finansman kaynaklarına erişimini kolaylaştırabilecek girişimler kurmaya çalışmıştır. Bu girişimlerin çoğu iyi performans eksikliği nedeniyle başarısız olmuştur. Bu nedenle, mikrofinansın ortaya çıkışı ileriye doğru iyi bir adım olmuştur. Doğası gereği kırsal dünyaya daha yakın olması gereken mikrofinans sektörü son yıllarda kırsaldan uzaklaşmaya başlamıştır. Bu çalışmanın iki temel amacı bulunmaktadır. İlk amaç, üreticilerin krediye erişiminin belirleyicileri ve krediye erişimin çeltik işletmelerinin kârlılığına etkisini araştırmaktır. İkinci amaç ise tarımsal kredi arzının mikrofinans kurumlarının performansı üzerindeki etkisini analiz etmektir. Bu amaçlara yönelik olarak araştırma kapsamında güney Togo'da iki çeltik üretim bölgesindeki 102 üretici ve Lomé şehrindeki iki en büyük mikrofinans kuruluşu (FUCEC-Togo ve WAGES) araştırma kapsamına alınmıştır. Çalışmanın verileri anket çalışmasından ve Kobotoolbox ve CSPRO programları aracılığıyla elde edilmiştir. Anket çalışması ile elde edilen veriler; Heckman modeli, Probit-2AEK modeli ve doğrusal regresyon yöntemi ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde IBM SPSS ve STATA 13 ve Rstudio istatistik programları kullanılmıştır. Araştırmada ilk olarak üreticilerin sosyo-demografik özellikleri belirlenmiş, üretici işletmelerinin ve mikrofinan kurumlarının özellikleri tanımlayıcı istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. Daha sonra, krediye erişimin belirleyicileri ve bunun çeltik üreticilerinin işletmelerinin kârlılığı üzerindeki etkisini belirlemek için Heckmanın iki aşamalı seçim modeli ve Probit-2AEK modeli kullanılmıştır. Çalışmada son olarak, tarımsal kredi arzının mikrofinans kuruluşlarının performansı üzerindeki etkisini analiz etmek için doğrusal regresyon modeli kullanılmıştır. Çeltik üreticilerinin krediye erişiminde belirleyici faktörler olarak; cinsiyet, varlık türü, üreticinin deneyimi, kredi kaynaklarına ilişkin bilgilere erişim, üreticinin mesleği ve arazi mülkiyeti durumu gibi faktörler incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre cinsiyet, üreticinin deneyimi, kredi bilgilerine erişim ve arazi mülkiyeti durumu krediye erişim üzerinde olumlu bir etkiye sahipken, üreticinin asıl mesleği ve sahip olunan varlık türü negatif etkiye sahiptir. Bu sonuçlar, çeltik işletmelerinin kârlılığında krediye erişimin ya da erişmemenin belirleyici bir faktör olmadığını göstermektedir. Ancak, krediye erişimin ortalama uygulama etkileri istatistiksel olarak anlamlıdır. Ayrıca üreticinin eğitim düzeyi, çiftçilik deneyimi ve çeltik yetiştirilen arazinin büyüklüğü işletmelerin kârlılığını en çok etkileyen faktörlerdir. Tarım kredisi arzının, mikrofinansların iki finansal performans oranı üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu göstermektedir. Ancak konuyla ilgili verilerin yetersiz olması nedeniyle bu sonucun geçerliliği ve güvenilirliği konusuna ihtiyatla yaklaşılmalıdır. Araştırma sonuçlarına göre ülkede finansal hizmetler konusunda bilgi yaymak için kanalların çoğaltılması, üreticilerin eğitim düzeylerinin iyileştirilmesinin kırsal dünyaya yardım programlarına dahil etmesi ve ülkenin uygun olan bölgelerinde çeltik üretimi alanlarının artırılması konuları üzerinde durulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Access to suitable production means is required for producers to improve their profitability. As a result, agricultural financing appears to be a critical tool for attaining this goal. As a result, various programs and donors have been attempting for decades to put up initiatives that would make it easier for the most disadvantaged populations, including the primarily agricultural rural world, to access sources of financing. Due to poor performance, the majority of these programs have failed. As a result, the introduction of microfinance was a positive development. In recent years, this sector, which by its very nature should be closer to the rural world, has begun to drift away from it. The aim of this study is to look into the factors that influence farmers' access to credit and how credit affects rice farm profitability. Second, this research looked at the impact of agricultural credit availability on the performance of microfinance institutions. For this purpose, data was collected from 102 producers living in two paddy production zones in southern Togo, as well as the two main microfinance institutions (FUCEC-Togo and WAGES) in the city of Lomé. Face-to-face interviews as well as the Kobotoolbox and CSPRO programs were used to collect data during the survey. The Heckman model, the treatment effect model, and the linear regression approach were used to examine the data collected through the survey investigation. The data was analyzed using IBM SPSS and STATA 13 statistical applications, as well as Rstudio. The study first used descriptive statistics to analyze the socio-demographic and farm characteristics of the producers and the microfinance institutions. The Heckman two-stage selection model and the treatment effect model were then used to determine the factors of access to finance and its impact on rice farmers' farm profitability. Finally, the linear regression model was used to investigate the impact of agricultural credit supply on the performance of microfinance firms. Gender, asset type, producer experience, access to credit information, primary occupation, and land ownership status of the producer are all factors of rice growers' access to credit, according to the findings. Gender, producer experience, access to credit information, and land ownership status all have a beneficial impact on credit availability. However, asset type and the producer's main occupation have a negative impact. It also demonstrates that whether or not rice farms have access to loans, it has little bearing on their profitability. The average treatment impact of credit access, on the other hand, is statistically significant. It also shows that the farmer's degree of education, expertise in the field, and lastly, the type of rice farmed are the most important elements affecting the profitability of rice fields. In terms of microfinance structures, the findings reveal that agricultural credit supply has a negative impact on the MFIs in this study's two financial performance ratios. Because there is insufficient evidence to establish a solid and accurate conclusion, the last result lacks robustness. According to the research results, microfinance institutions should improve their agricultural financial services to better meet the demands of rural populations. The proliferation of ways through which information about financial service offers can be disseminated Integrating the enhancement of farmers' educational levels into rural support initiatives Continuation and completion of the development of enormous expanses of rice in all rice-growing locations.