Balıkesir ilindeki gebelerin COVID-19 pandemi ve normalleşme sürecindeki bilgi, tutum, uyku kalitesi ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitudes, behaviors and sleep quality of pregnant women in balikesir province during the COVID-19 pandemic and normalization periods
- Tez No: 706372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKUN ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Balıkesir İli'ndeki gebelerde COVID-19 pandemi ve normalleşme sürecindeki bilgi, tutum, uyku kalitesi ve davranışlarının değerlendirilmesi Gereç ve yöntem: Gebelerin sosyodemografik özellikleri ve COVID-19 pandemi süreci ve normalleşme dönemindeki bilgi, tutum ve davranışları anketlerle sorgulandı. Anksiyete seviyesinin değerlendirilmesinde Durumluk-Sürekli Anskiyete Envanteri (STAI), Beck anksiyete Envanteri (BEA) ve Yaygın Anksiyete Bozukluğu-7 (YAB-7) ölçekleri ile gebelerin anksiyete düzeyleri sorgulandı. Rüya anksiyetesinin sorgulanmasında Van Rüya Anksiyete Ölçeği (VRBÖ) kullanıldı. Gebelerin mental iyi oluş düzeyleri Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği (WEMİOÖ) ile analiz edildi. Uyku kalitesinin değerlendirilmesinde Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) kullanıldı. COVID-19 fobisi ise COVID-19 Fobisi Ölçeği (C19P-S) ile değerlendirildi. Çalışmaya 200 gebe dahil edildi. Bulgular: Katılımcıların ortalama yaşı 29,4 ± 5,4 yıl idi. Ortalama gestasyonel hafta 28,4 ± 8,5, ortalama parite ise 1,4 ± 0,6 idi. Gebelerin %78,7'si COVID-19 sorularına doğru yanıt vermişti. Aynı zamanda gebelerin %75'i soruların %91,6'sına doğru yanıt vermişti.
Özet (Çeviri)
Aim: Evaluation of knowledge, attitudes, behaviors (KAP) and sleep quality of pregnant women in Balıkesir province during the COVID-19 pandemic and normalization periods. Material and methods: Pregnant subjects' KAP towards COVID-19 and their sociodemographics and pregnancy information were collected using questionnaires. The State-Trait Anxiety Inventory (STAI), Beck Anxiety Inventory (BAI), General Anxiety Disorder-7 (GAD-7) were used to assess anxiety status. The Van Dream Anxiety Scale (VDAS) VDAS was used to measure dream anxiety. Mental well-being of the pregnant women was evaluated with the Warwick-Edinburgh Mental Well-being Scale (WEMWBS). The sleep quality was analyzed with Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). The COVID-19 Phobia Scale (C19P-S) was used to assess the levels of COVID-19 phobia. Two hundred pregnant women were included in the study. Results: The mean age was 29.4 ± 5.4 years. Mean gestational week and parity were 28.4 ± 8.5 weeks and 1.4 ± 0.6 respectively. 78.7% of the pregnant women answered the questions related to COVID-19 correctly. Also, 75% of pregnant answered more than 91.6% of the items correctly.