Diz osteoartriti tedavisinde iki farklı yöntemle aktive edilmiş trombositten zengin plazmanın klinik sonuçları
The clinical effect of platelet-rich plasma prepared through different activation methods on patients with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 706773
  2. Yazar: DENİZ GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVRES HÜRRİYET AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Trombositten zengin plazmanın (PRP) eklem içi uygulaması diz osteoartriti için alternatif bir tedavi yöntemi olabilir. Bu çalışmanın amacı trombositten zengin plazmanın intraartiküler uygulama öncesi aktivasyon yöntemlerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Toplam 51 hasta (76 diz) rastgele iki gruba ayrıldı. Grup 1'de PRP aktivasyonu kalsiyum klorür (CaCl) eklenerek sağlandı. Grup 2'de, çözelti hazırlandıktan sonra 24 saat -70°C'de tutularak ve tam çözünmesi için 5 dakika 37°C'de suya batırılarak PRP aktivasyonu sağlandı. Daha sonra hazırlanan PRP hastalara uygulandı. Hastalar hem başlangıçta hem de tedavinin 2., 6. ve 12. aylarından sonra VAS ve WOMAC ağrı skorları ile değerlendirildi. Bulgular: VAS ve WOMAC ağrı skorları 2., 6. ve 12. aylarda elde edilen sonuçlara göre başlangıçta anlamlı olarak daha yüksekti (p=0.06). 2., 6. ve 12. aylardan sonra gruplar arasında anlamlı bir fark olmamasına rağmen, her iki skorda da kademeli bir düşüş eğilimi görüldü. Tartışma: Hastalar her iki aktivasyon yönteminden de bazı klinik faydalar elde ettiler. PRP'yi CaCl ile aktive etmek ile -70°C arasında klinik fayda açısından önemli bir fark yoktur. Bu nedenle CaCl gibi ek maddelere ihtiyaç duyulmaması nedeniyle kanın -70ºC'de saklanması birincil olarak tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
Intra-articular application of platelet rich plasma (PRP) can be an alternative treatment method for knee osteoarthritis. The objective of this study was to compare the activation methods of platelet rich plasma before intraarticular application. Material and Method: A total 51 patients (76 knees) was randomly selected into two groups. In group 1, activation of PRP was managed by adding calcium chloride (CaCl). In group 2, activation of PRP was managed by keeping the solution at -70° degrees for 24 hours after preparation and immersed in water at 37°C for a period of 5 minutes for complete dissolution. Then PRP was applied. The patients were assessed with VAS and WOMAC pain scores both baseline and after 2nd, 6th and 12th months of the treatment. Results: VAS and WOMAC pain scores were significantly higher at baseline compared to the results obtained at the 2nd, 6th and 12th months (p=0.06). Following 2nd, 6th and 12th months a gradual downward tendency was seen in both scores, even though no significant difference was found between the groups after 2nd, 6th and 12th months. Discussion: Patients received some clinical benefits from both activation methods. There is no significant difference between activating PRP by CaCl or -70°C which compared in terms of clinical benefits. Therefore, blood storage at -70ºC may be preferred primary due to no need for additional material such as CaCl.