Bor elementinin çimento üzerindeki etkisi
Effect of boron on cement
- Tez No: 706794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL KURŞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında kütlece %2, %3 ve %4 saf Bor minerali mekaniksel alaşımlama/öğütme tekniği ile CEM I çimentosuna katkılandırılarak nanokristal yapıda sentezlenmiştir. Elde edilen kompozit malzemelerin mikroyapısal özellikleri X-ışınının Kırınımı (XRD) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile, kimyasal özellikleri enerji dağılımlı X-ışını (EDX) ile incelendi. Mekaniksel öğütme sonrasında üretilen Bor katkılı nanokristal CEM I çimento tozları 60mm x 60mm x 60mm boyutlarında küp şeklinde beton haline getirildi ve sertleşmiş beton deneyleri yapıldı. Uygulanan beton deneyleri ile elde edilen küplerin ses geçiş hızı, basınç-dayanım değerleri, su emme oranları ve yüzey elektrik iletimleri tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 2%, 3% and 4% (wt%) pure boron mineral was added to CEM I cement by mechanical alloying/milling technique and synthesized in nanocrystalline structure. The microstructural properties of the obtained composite materials were investigated by X-ray Diffraction (XRD) and Scanning Electron Microscopy (SEM), and their compositional homogeneity was examined by energy dispersive X-ray (EDX). The nanocrystalline CEM I cement with Boron powders were transformed into cube-shaped concrete by dimensions of 60mm x 60mm x 60mm and hardened concrete tests were carried out. The sonic pulse velocity, pressure-strength values, water absorption capacity and surface electrical conduction of the obtained cubes were determined by hardened concrete tests.