Sera koşullarında yetiştirilen değişik sebze türlerinin besin elementi alımları ve gübreden yararlanma oranları
Nutrient uptake and fertilizer use efficiency of different of vegetable varieties under greenhouse conditions
- Tez No: 706813
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada sera koşullarında yetiştirilen karnabahar, marul, pırasa, turp ve yeşil soğan sebzelerinin, topraktan kaldırdığı besin elementi miktarlarıyla gübrelerden yararlanma oranlarını belirlemek amaçlanmıştır. Bu nedenle üreticinin yapmış olduğu yetiştircilik pratikleri ve gübreleme programı temel alınmıştır. Araştırma 4 tekrarlı yürütülmüş her tekrarda karnabahar için 13, marul için 20, pırasa ve turp için 57, yeşil soğan için 80 bitki yetiştirilmiştir. Araştırma her bitkinin hasat dönemine kadar sürdürülmüştür. Hasat edilip laboratuvara getirilen bitkilerin, yıkama, kurutma ve öğütme gibi gerekli işlemleri yapıldıktan sonra, kuru madde, N, P, K, Ca, Mg, Fe, Mn, Zn ve Cu analizleri yapılmıştır. Bitkilerin gübreden yaralanma oranlarının belirlenmesinde karnabahar, marul, pırasa ve yeşil soğan bitkilerinin toprak altı ve toprak üstü aksamları birlikte, turp bitkisinin yumru ve yaprakları ayrı ayrı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the amount of nutrients removed from the soil and the utilization rate of fertilizers for cauliflower, lettuce, leek, radish and green onion vegetables grown in greenhouse conditions. For this reason, the breeding practices and fertilization program of the producer were taken as the basis. The research was carried out in 4 replications and in each replication, 13 plants were grown for cauliflower, 20 plants for lettuce, 57 plants for leeks and radishes, and 80 plants for green onions. The research was continued until the harvest period of each plant. Dry matter, N, P, K, Ca, Mg, Fe, Mn, Zn and Cu analyzes were made after the necessary processes of the plants were harvested and brought to the laboratory. The underground and aboveground parts of cauliflower, lettuce, leek and green onion plants were evaluated together, while the tubers and leaves of the radish plant were evaluated separately in determining the fertilizer use efficiency rate.