Sosyal demokratların dine bakışı -Bartın örneği-
Views of social democrats to religion -Sample of Bartın-
  1. Tez No: 706836
  2. Yazar: ZEHRA KURT KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN TOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Religion, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
Sosyal demokrasi 19. yüzyılda işçi hareketleri ile ortaya çıkan özgürlük, demokrasi, dayanışma, eşitlik/adalet gibi değerleri benimseyen sol bir ideolojidir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde sosyal demokrasi ve sosyal demokrasiyi benimsemiş CHP ile din arasındaki ilişki en çok gündem oluşturan tartışma konularından biri olagelmiştir. Bu çerçevede sosyal demokratların dine bakışının tespit edilmesi ve sosyolojik olarak analiz edilmesi bir gereklilik olarak karşımızda durmaktadır. Bu çalışmada örneklem olarak seçtiğimiz Bartın ilinde yaşayan ve kendini sosyal demokrat olarak tanımlayan katılımcılar üzerinden sosyal demokratlar ve din konusu değerlendirilecek bu konunun siyasal, sosyolojik, teolojik boyutları ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Social democracy is social ideology that emerged by the way of revolutionary socialist workers' movement in 19. century and adopted the values of democracy, freedom, justice, rivality. İn Turkish history, Social democracy and relationship between religion CHP which has adapted social democracy has been always argued in. this frame, it is essential to set agenda the view point of of social democrats to religion fixing and sociological analyzing it sociologically.. in This research, Thorough Responder that People living in Bartın and define yourself as a social democrat, Social democrats relation with religion will be evaluated sociologic politic and theologic dimensions of that issue will be exposured.