Emir Kusturica sinemasına yugo-nostaljik bakış: Bir Mucizedir Yaşamak, Yeraltı ve Dolly Bell'i Anımsıyor musun? filmlerinin incelemesi
Yugo-nostalgic perspective to the Emir Kusturica cinema: Analysis of 'Life is a Miracle', 'Underground' and 'Do You Remember Dolly Bell?' films
  1. Tez No: 707129
  2. Yazar: SİMAY YAYKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Nostalji, bireyin geçmişe duyduğu özlem duygusu iken, travmalar bireyin geçmişte yaşadığı şok edici olaylardır. Balkan toplumu için ise bu şok edici olay şüphesiz Yugoslavya'nın dağılma hadisesidir. Yugoslavya coğrafyasında yaşanmış ve hala yaşanan bu durumu, nostalji ve travma ile harmanlanmış olan Yugo-Nostalji kavramı ile açıklamak mümkün olmuştur. Yugo-Nostalji, Yugoslavya Federal Sosyalist Cumhuriyetine duyulan özlemi ifade eder. Yugo-Nostalji kavramı ikili bir karşıtlık özelliği taşır. Özlem duygusunun yanında, acılarında yer aldığı eleştirel bir konumdan seslenir. Bu tez çalışması, Emir Kusturica'nın“Dolly Bell'i Anımsıyor musun?”“Yeraltı”ve“Bir Mucizedir Yaşamak”filmlerini Yugo-Nostalji ve Travma anlatısı içerisinde incelemekte, Yugo-Nostalji ve travma anlatısının filmlerde nasıl gerçekleştiğini ortaya çıkarmakta ve filmlerde yer alan nostaljik ve travmatik mesajlar ile bunlara ilişkin eleştirileri açıklamaktadır. Birinci bölümde, film çözümlemesinde yer alan kavramlar ve bu kavramların sinema ile olan ilişkisi anlatılmaktadır. İkinci bölümde, Yugoslavya'nın tarihsel gelişimi, sosyal ve ekonomik görünümü, Post-Yugoslav sineması konuları anlatılmakta, üçüncü bölümde ise filmdeki Yugo-Nostaljik dünyanın anlatımı, nostalji ve travma, üzerinden filmin çözümlemesi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
While nostalgia is an individual's sense of longing for the past, traumas are shocking events that the individual has experienced in the past. For the Balkan community, this shocking event is undoubtedly the disintegration of Yugoslavia. It was possible to explain this situation, which was experienced in the geography of Yugoslavia and is still experienced, with the concept of Yugo-Nostalgia, which is blended with nostalgia and trauma. Yugo Nostalgia refers to the yearning for the Federal Socialist Republic of Yugoslavia. The concept of Yugo-Nostalgia has a dual contrast. Besides the feeling of longing, it calls from a critical position in which it takes part in its suffering. This thesis examines the films of Emir Kusturica,“Do You Remember Dolly Bell?”“Underground”and“Life is a Miracle”within the Yugo-Nostalgia and Trauma narrative, reveals how the Yugo-Nostalgia and trauma narrative is realized in the films, and explains the nostalgic and traumatic messages in the films and their criticisms. In the first part of the thesis, the concepts in film analysis and the relationship between these concepts and cinema are explained. In the second part of the thesis, the historical development of Yugoslavia, its social, economic view, and Post-Yugoslav cinema topics are explained; in the third part, the Yugo-Nostalgic world is narrated; through nostalgia and trauma the film is analyzed.