Integration of climate change to forest management practices: An analysis of future tree species distribution, ecosystem services and perception of forestry professionals
İklim değişikliğinin orman amenajman uygulamalarına entegrasyonu: Gelecekteki ağaç türü yayılışı, ekosistem hizmetleri ve uzman görüşlerinin analizi
- Tez No: 707159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UZAY KARAHALİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de Trabzon ve Antalya'da seçilen 12 ağaç türü için MaxEnt (Maximum Entropy) yazılımı kullanılarak, mevcut ve gelecekteki tür dağılımı iklim değişikliği senaryoları RCP4.5 ve RCP8.5'e göre habitat uygunluk modellemesi yapılmıştır. Daha sonra, Cerle planlama birimi için seçilen dört farklı ekosistem hizmetinin gelecekteki ürün ve hizmet değerlerini ortaya koymak amacıyla doğrusal programlama tekniği kullanılarak 50 yıllık bir planlama ufku boyunca stratejik karar verme modeli geliştirilmiş ve LINGOTM yazılımı ile çözülmüştür. Ayrıca, çok farklı ekolojik özelliklere sahip 3 ülke (Almanya, Türkiye ve Kamerun) seçilmiş ve orman yöneticilerinin algıları ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlar; Trabzon bölgesinde Pinus sylvestris ve Quercus spp'nin potansiyel uygun alanlarını genişleteceğini, Antalya bölgesinde Pinus brutia için potansiyel uygun alanda ciddi bir düşüş olacağını, ancak Quercus spp ve Pinus nigra'nın alanlarının genişleyeceğini ortaya koymuştur. Cerle planlama biriminin güney kesiminde; odun üretimi, karbon depolama, toprak kaybı ve su üretimi olmak üzere dört orman fonksiyonu farklı meşcere parametreleri ile ilişkilendirilmiştir. Odun üretimini en üst düzeye çıkarmak ve toprak kaybını en aza indirmek için 10 alternatif planlama stratejisi geliştirilmiştir. En yüksek miktarda odun ve en düşük toplam toprak kaybı miktarı adapte edilmiş türlerin dikildiği 9. ve 10. Stratejiler tarafından 447816.5 m3 ve 17263.5 ton olarak elde edilmiştir. Daha sonra ormancılık konusunda uzman Almanya'da 221, Türkiye'de 279 ve Kamerun'da 130 kişi ile görüşülmüştür. Uyum stratejileri kapsamında, Almanya'daki katılımcıların %69,2'si 28 farklı uyarlanmış ağaç türü, Türkiye'dekilerin %23'ü tarafından 12 tür ve Kamerun'dakilerin ise %10,8'i tarafından 8 tür belirtilmiştir. Sonuçta, orman amenajmanı uygulamalarında uyum stratejilerinin dikkat alınması çok önemlidir ve orman yöneticilerinin uyum stratejileri konusunda eğitilmesi şiddetle tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, habitat suitability modelling with MaxEnt (Maximum Entropy) software was carried out to analyse current and future distribution of 12 selected tree species in Trabzon and Antalya regional forests in Turkey according to climate change scenarios RCP4.5 and RCP8.5. Then, in order to reveal the future changes in products and service values of four different ecosystem services selected for the Cerle planning unit, a strategic decision-making model was developed over a 50 years planning horizon using linear programming technique and solved with LINGOTM software. In addition, the perceptions of forestry professionals in 3 countries (Germany, Turkey and Cameroon) with very different ecological characteristics were analysed to evaluate the general awareness in each country. As results, it is found that potential suitable areas for Pinus sylvestris and Quercus spp. will expand in Trabzon region, while in Antalya region there will be a serious decrease for Pinus brutia; but the areas of Quercus spp. and Pinus nigra will be expanded. Four forest functions, namely wood production, carbon storage, soil loss and water production, were associated with different stand parameters in the southern part of the Cerle planning unit in Antalya. Ten alternative planning strategies have been developed to maximize wood production and minimize soil loss. The highest amount of wood and the lowest total amount of soil loss were obtained by Strategies 9 and 10, where adapted species were planted, as 447816.5 m3 and 17263.5 tons. Within the scope of adaptation, 28 different adapted tree species were cited by 69.2% of the respondents in Germany, 12 species by 23% of those in Turkey and 8 species by 10.8% of those in Cameroon. To conclude, it is very crucial to integrate climate change to forest management practices and it is highly recommended to continuously train forest managers on adaptation strategies.