Populism, identity and leadership in supporting pro-refugee policies: Social identity approach
Mülteci yanlısı politikaları desteklemede popülizm, kimlik ve liderlik: Sosyal kimlik yaklaşımı
  1. Tez No: 707662
  2. Yazar: METE SEFA UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU GÜNGÖR CULHA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, Psychology, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ulusal kimlik, liderlik ve popülist tutumların mülteci politikalarına verilen destek üzerindeki rolü söz konusu olduğunda Türkiye, Avrupa ve Kuzey Amerika merkezli çalışmalarla karşılaştırdığımızda, eşsiz bir örnek teşkil ediyor: i) Popülizm – kimlik – göç ilişkisine odaklanan çalışmalar yoğunlukla liberal demokrasiyi temsilen iktidarda olan ana-akım partilerin karşısında yer alan sağ-kanat popülist ve mülteci karşıtı muhalif partileri çalışırken, bu tez çalışması popülist siyasetin iktidarda olduğu bir örnek olarak Türkiye'de popülizm – kimlik - göç ilişkisine odaklanıyor; ii) Avrupa ve Kuzey Amerika merkezli çalışmalar popülizm – kimlik – göç ilişkisini ev sahibi ve mülteci nüfusun çoğunlukla çatışan dini kimliklere sahip olduğu bağlamlara odaklanırken, bu tez çalışması yerli ve mülteci nüfusun çoğunlukla aynı dini üst-kimliğe sahip olduğu bir bağlamda yerli nüfusun mülteci yanlısı politikaları desteklemesinde ulusal kimliğin, liderliğin ve popülist tutumların rolünü test ediyor. Bu bağlamsal yeniliklere ek olarak birey-merkezli (örtük profil analizi) ve değişken-merkezli (düzenleyicili aracılık analizi ve regresyon) analiz stratejilerini birlikte kullanan bu tez çalışması, farklı örneklemleri hedef alan (öğrenci ve genel örneklem) iki kesitsel anket çalışmasından oluşmaktadır (N1 = 190; N2 = 306). Araştırma bulguları ulusal kimlik ile mülteci yanlısı politikaları destekleme arasında güçlü bir negatif ilişki ortaya koyarken, popülist-milliyetçi liderliğin mülteci politikalarına verilen destek üzerindeki iki yönlü etkisine de dikkat çekmektedir: mülteci politikalarından sorumlu olduğuna inanılan lidere verilen desteğin doğrudan etkisi pozitifken, yüksek ulusal kimlik aracılığıyla dolaylı etkisi negatiftir. Ayrıca, katılımcıların ne düzeyde popülist tutumlara sahip olduğu, ulusal kimliğin mülteci yanlısı politikalar üzerindeki etki düzeyini belirlemektedir: Ulusal kimliğin mülteci yanlısı politikalar üzerindeki negatif etkisi popülist tutumların da yüksek olduğu durumda zirve yaparken, popülist tutumların düşük olduğu koşullarda azalmaktadır. Bu bulgu popülizm literatüründe sıklıkla tartışılan ve popülizmi milliyetçilik gibi köklü ve yerleşmiş ideolojilerle bir araya geldiğinde somutlaşan ince merkezli bir ideoloji olarak tanımlayan argümanları destekler niteliktedir. Son olarak örtük profil analizi bulguları, katılımcıların mülteci yanlısı politikaları destekleme düzeylerinin ulusal kimlik kadar rekabetçi mağduriyet ve gruplararası tehdit algısı düzeylerine göre de farklılaştığını ortaya koymaktadır. Ulusal kimlik düşükken rekabetçi mağduriyet ve gruplararası tehdit düzeyleri yüksek olan katılımcılar, ulusal kimliği yüksek pek çok katılımcıya göre daha düşük düzeyde mülteci yanlısı politika desteği göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
The role of national identification, identity-leadership, and populist attitudes on the attitudes towards refugee policies regarding Syrian refugees in Turkey constitutes a unique case for Turkey, when compared with European and Northern American based research: i) While studies focusing on the relationship between populism – identity – refugees mostly focus on right-wing populist and anti-refugee opposition parties who are against mainstream ruling parties representing liberal democracy, this thesis focusing the links between populism, identity, leadership and attitudes towards refugee policies in the context of populism in power case, Turkey; ii) While studies Europe and Northern American research are focusing on the populism-identity-refugee policy link in contexts where host community and refugees often have conflicting religious identities (i.e., Christian natives vs. Muslim refugees), this thesis is testing the role of national identification, identity-leadership, and populist attitudes on the host community members' support for pro-refugee policies in a context where most of host community and refugees share the religious superordinate identity (e.g., Muslim identity). In addition to these contextual novelties, I used individual-centered (e.g., latent profile analysis) and variable-centered (moderated mediation) analysis together and performed two cross-sectional survey studies (N1 = 190; N2 = 306) targeting two different samples (student and online community sample). Results showed that there is a strong negative relationship between national identification and supporting pro-refugee policies. Findings also implied that the populist-nationalist leadership have two conflicting impacts on the attitudes towards policies about Syrian refugees. While support for a populist leader who is seen as responsible for refugee policies in Turkey directly predicted support for pro-refugee policies, it indirectly and negatively predicted the support for pro-refugee policies through national identification. Moreover, I found that populist attitudes moderated the relationship between national identification and support for pro-refugee policies. The negative effect of national identification on support for pro-refugee policies was its highest level when combined with higher populist attitudes. This finding contributes to the populism literature that implicates populism becomes more concrete when combined with other thick-centered ideologies such as nationalism. Last, the latent profile analysis findings reveal that participants' levels of support for pro-refugee policies differ according to their levels of competitive victimhood and intergroup threat, as well as national identification. Participants with low levels of competitive victimhood and intergroup threat but high levels of national identification showed lower pro-refugee policy support than many participants who have high national identification but low competitive victimhood and intergroup threat.