Gestasyonel diabetes mellitushastalarında metabolik ve biyokimyasalparametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of Metabolic Parameters of Gestational Diabetic Patients in Postpartum Period
- Tez No: 707999
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ESRA ATAOĞLU, PROF. DR. MUSTAFA YENİGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Gestasyonel diabetes mellitus (GDM) postpartum dönemde tip 2 DM gelişimi ve metabolik disfonksiyon için yüksek risk faktörüdür. Bu sebeple biz gestasyonel diyabetik hastaların postpartum dönemde metabolik parametrelerini değerlendirdik. Yöntemler: 2011-2014 yılları arasında, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'nde 24. gebelik haftasında açlık ve tokluk plazma kan glikozu yüksek tespit edilerek oral glikoz tolerans testi uygulanıp, GDM tanısı konularak endokrinoloji polikliniğine yönlendirilmiş olan 40 hasta 05 Mart 2014 tarih ve karar no: 91 sayılı etik kurul onayı alınarak postpartum dönemde çalışmaya alındı. Hastalar altıncı aydan başlayarak kontrole çağırıldı ve boy, kilo, beden kitle indeksi (BKİ), ölçümsel parametreleri değerlendirildi. Ek olarak, hemoglobin A1c (HbA1c), açlık kan glikozu, tokluk kan glikozu, insülin, lipid profili, üre, kreatinin, spot idrarda protein/kreatinin parametrelerine bakıldı. Bulgular:Takip edilen periyotta yedi hastada postpartum DM gelişti (%17,5). Postpartum diyabetik hastalarda ortalama açlık kan glikoz düzeyi ve HbA1c değerleri anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0,001; p=0,005). Ortalama BKİ, bel çevresi, trigliserid düzeyleri iki grup arasında benzer bulundu (p=0,521, p=0,607, p=0,240). Sonuç: Gestasyonel diyabetik hastalarda gebelik sonrası DM gelişimi açısından kesin bir bulguya rastlanmadı. Ancak GDM, postpartum DM gelişimi için risk faktörüdür.
Özet (Çeviri)
Aim: Gestational diabetes mellitus (GDM) is associated with an increased risk for type 2 DM and metabolic dysfunction after pregnancy. Therefore, we aimed to evaluate the metabolic parameters in women with a history of GDM Methods: In this study, we included a total of 40 patients with high fasting and postprandial glucose levels and abnormal oral glucose tolerance test at 22-28 weeks of pregnancy who attended the endocrinology outpatient clinic between 2011 and 2014. We evaluated the metabolic parameters, weight, height and body mass index (BMI) at six months postpartum. In addition, fasting and postprandial glucose, insulin, hemoglobin A1c (HbA1c), urea, and creatinine levels, spot urine protein-to-creatinine ratio, and lipid profile were analyzed. Results:Postpartum DM was detected in seven patients (17.5%) in the follow-up period. Mean fasting glucose level and HbA1c values were statistically significantly higher in subjects with postpartum diabetes (p=0.001, p=0.005, respectively). Mean BMI, waist circumference, and triglyceride levels were similar between those with and without postpartum diabetes (p=0.521, p=0.607, p=0.240, respectively) Conclusion:In our study, there was no finding predicting postpartum DM in patients with GDM, however, GDM increases the risk of postpartum DM.