Fırça abrazyonunun farklı CAD/CAM seramiklerinin renk ve parlaklığı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of brush abrasion on color and brightness of different CAD/CAM ceramics
- Tez No: 708045
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET UĞUR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde farklı kimyasal içerikli birçok CAD/CAM seramik birbirlerine karşı sahip oldukları üstün özelliklerden dolayı pratikte sıklıkla uygulanmaktadır. Fırça abrazyonu CAD/CAM seramiklerin yüzey özelliklerini zamanla değiştirerek renk ve parlaklık değişimine neden olmaktadır. CAD/CAM seramiklerin çeşitli kimyasal yapısı ve nanodoldurucularının boyut ve sayısının farklı olması fırça abrazyonuna karşı farklı direnç göstermelerine sebep olmaktadır. Bu çalışmanın amacı fırça abrazyonunun farklı kimyasal içeriklere sahip olan CAD/CAM seramiklerin renk ve parlaklığına etkisini incelemektir. Felspatik Vita Mark II, zirkonya ile güçlendirilmiş Vita Suprinity, polimer infiltre hibrit Vita Enamic ve güçlendirilmiş rezin kompozit Brillant Crios CAD/CAM seramik bloklardan aynı renkte disk şeklinde 12x14x2 mm ebatlarında 48 adet seramik örnek elde edildi (n=12). Herbir örnek yüzeyi sırasıyla 600, 800, 1000 ve 1200 gritlik silikon karbid su zımparası ile zımparalandı. Seramik örnek yüzeyleri her bir firmanın talimatları doğrultusunda yüzey bitirme ve cila işlemleri uygulandı. Seramik örnekler fırçalama simülatöründe 2N kuvvet altında, siklus frekansı 1,25 Hz olarak günde 20 fırça darbesi olmak üzere 1-3-5 yıllık fırçalama uygulandı. Seramiklerin fırçalama öncesi ve sonrası spektofotometre ve glossmetre yardımıyla renk ve parlaklık değerleri ölçüldü. Renk değişimi değerleri CIEDE2000 renk sistemi ile değerlendirildi. Veriler bir istatistik program kullanılarak değerlendirildi (IBM SPSS V23).
Özet (Çeviri)
Today, many CAD/CAM ceramics with different chemical contents are frequently applied in practice due to their superior properties against each other. Brush abrasion causes color and gloss changes by changing the surface properties of CAD/CAM ceramics over time. The various chemical structures of CAD/CAM ceramics and the different size and number of nanofillers cause different resistance to brush abrasion. The aim of this study is to examine the effect of brush abrasion on the color and gloss of CAD/CAM ceramics with different chemical contents. 48 ceramic specimens were obtained from the felspathic Vita Mark II, zirconia- reinforced Vita Suprinity, polymer-infiltrated hybrid Vita Enamic, and reinforced resin composite Brilliant Crios CAD/CAM ceramic blocks in the same color as disc-shaped 12x14x2 mm in size (n=12). Each specimen surface was sanded with silicon carbide sandpaper of 600, 800, 1000 and 1200 grit, respectively. Surface finishing and polishing processes were applied to the ceramic specimen surfaces in accordance with the instructions of each company. Ceramic specimens were brushed for 1-3-5 years, 20 brush strokes per day, with a cycle frequency of 1.25 Hz, under 2N force in the brushing simulator. The color and gloss values of the ceramics were measured with the help of a spectrophotometer and glossmeter before and after brushing. Color change values were evaluated with the CIEDE2000 color system. Data were evaluated using a statistical program (IBM SPSS V23).