Behçet hastalığı ve diğer üveitislerin gözün kan akımı üzerine olan etkilerinin doppler ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of ocular blood velocity in Behçat's disease and other uveitis with doppler ultrasonography
- Tez No: 70819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET İleriye dönük olarak Ocak 1997 - Ekim 1997 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz hastalıkları Ana Bilim Dalı' na gelen 27' si göz tutulumlu, 7'si göz tutulumu olmayan Behçet hastası, etiyolojisi farklı 25 üveit hastası ve 27 normal bireyden oluşan kontrol grubuna Radyoloji Ana Bilim Dalı'nda gözün kan akımını araştırmak için renkli Doppler ultrasonografi uygulandı. Olguların oftalmik arter ( OA ), santral retinal arter ( SRA ), lateral posterior silier arter ( LPSA ) ve medial posterior silier arter ( MPSA )' lerinde pik sistolik hız ( PSH ), diastol sonu hız ( DSH ) ve kan akımına direnci gösteren direnç indeks ( Dİ )' leri ve santral retinal ven ( SRV )' de ortalama hız ( OH )' larına bakıldı. Sonuçlar student- 1 ve Mann-Witney U testi ile değerlendirildi. Kontrol grubunda elde ettiğimiz OA - DSH ( Ort 12. 3 ± 2. 2 ) cm / sn, SRV - OH ( Ort 4. 5 ± 0. 5 ) cm / sn, SRA - PSH ( Ort 9. 7 ± 1. 0 ) cm / sn, SRA - DSH ( Ort 2. 6 + 0. 7 ) cm / sn, LPSA - PSH ( Ort 12. 3 ± 1. 2 ) cm / sn, LPSA - DSH ( Ort 3. 7 ± 0. 7 ) cm / sn, MPSA - PSH ( Ort 12.1 + 1.3 ) cm / sn ve MPSA -DSH ( Ort 3.8 + 0. 8 ) cm / sn ve OA - Dİ ( Ort 0. 69 ± 0. 04 ) cm / sn, SRA - Dİ ( Ort 0. 71 ± 0. 06 ), LPSA - Dİ ( Ort 0. 71 ± 0. 06 ) cm / sn ve MPSA - Dİ ( Ort 0. 69 ± 0. 06 ) cm / sn olarak saptandı. Üveit hastalarından elde ettiğimiz SRV - OH ( Ort 4.2 + 0.4) cm / sn, SRA - PSH ( Ort 8. 7 + 0. 6 ) cm / sn, SRA - DSH ( Ort 2.2 + 0.4) cm / sn, LPSA - PSH ( Ort 11. 3 ± 1. 1 ) cm / sn, LPSA - DSH ( Ort 3. 4 + 0. 7 ) cm / sn, MPSA - PSH ( Ort 10. 8 ± 1. 1 ) cm / sn ve MPSA - DSH ( Ort 3. 3 + 0. 6 ) cm / sn ve olarak kontrol hastalarına göre düşük ve LPSA - Dİ ( Ort 0.70 ± 0. 07 ) cm / sn ve MPSA -Dİ ( Ort 0. 72 ± 0. 07 ) cm / sn olarak kontrol hastalarına göre yüksek saptandı. Behçet hastalarında göz kan akımının OA - DSH ( Ort 10. 6 +1. 8 ) cm / sn, SRV - OH ( Ort 4. 2 ± 0. 5 ) cm / sn, SRA - PSH ( Ort 8.2+1.6) cm / sn, SRA - DSH ( Ort 2. 1 + 0. 6 ) cm / sn, LPSA - PSH ( Ort 8. 5 ± 1. 7 ) cm / sn, 80LPSA - DSH ( Ort 2. 3 ± 0. 5 ) cm / sn, MPSA - PSH ( Ort 8. 3 ± 1. 3 ) cm / sn ve MPSA - DSH ( Ort 2. 2 ± 0. 6 ) cm / sn olarak kontrol ve üveit hastalarına göre daha düşük ve kan akımına karşı direnci gösteren OA - Dİ ( Ort 0. 74 ± 0. 07 ) cm / sn, SRA - Dİ ( Ort 0. 75 ± 0. 06 ) cm / sn, LPSA - Dİ ( Ort 0. 73 ± 0. 08 ) cm / sn ve MPSA - Dİ ( Ort 0. 73 ± 0. 07 ) cm / sn olarak ve yüksek saptandı. Oftalmik arter kan akımı hariç olmak üzere gözün kan akımının üveit hastalarında da kontrol grubuna göre az olduğu saptandı. Ancak üveit hastalarındaki kan akım azlığı Behçet hastaları kadar fazla değildi. Üveit hastalarında da kan akımına direncin arttığını saptadık. Çalışmamız sonucunda gözün kan akımının kontrol ve üveit hastalarına kıyasla Behçet hastalarında önemli derecede azaldığını ve vasküler direncin arttığını saptadık. 81
Özet (Çeviri)
SUMMARY Duplex and color Doppler sonography of the orbit and eye were done at Radiology department in 27 patients with Behçet' s disease with ocular involvement and 7 patients with Behçet' s disease without ocular involvement, 25 patients with uveitis of different etiology and 27 healthy volunteers as a control group who referred to Ophthalmology clinic between January 1997 - October 1997, prospectively. Peak systolic velocity ( PSV ), end diastolic velocity ( EDV ) and resistive index ( Rİ ) of ophthalmic artery ( OA ), central retinal artery ( CRA ), lateral posterior ciliary artery ( LPSA ) and medial posterior cilier artery (MPSA ) and average velocity ( AV ) of central retinal vein ( CRV ) were measured. The results were statistically compared with Student - 1 and Mann - Whitney U test. The values measured in control group were OA - EDV ( Mean 12. 3 ± 2. 2 ) cm / sn, CRV - AV ( Mean 4. 5 ± 0. 5 ) cm / sn, CRA - PSV ( Mean 9. 7 ± 1. 0 ) cm /sn, CRA - EDV ( Mean 2.6±0.7) cm /sn, LPCA - PSV ( Mean 12. 3 ± 1. 2 ) cm / sn, LPCA - EDV ( Mean 3. 7 ± 0. 7 ) cm / sn, MPCA - PSV( Meanl2. 1 ± 1. 3 ) cm / sn ve MPCA -EDV ( Mean 3.8 ± 0. 8 ) cm / sn ve OA - Rİ ( Mean 0. 69 ± 0. 04 ) cm / sn, CRA - Rİ ( Mean 0. 71 ± 0. 06 ), LPCA - Rİ ( Mean 0. 71 + 0. 06 ) cm / sn ve MPCA - Rİ ( Mean 0. 69 ± 0. 06 ) cm / sn. The values measured in patients with uveitis were CRV - AV ( Mean 4. 2 ± 0.4) cm / sn, CRA - PSV( Mean 8. 7 ± 0. 6 ) cm / sn, CRA - EDV ( Mean 2. 2 ± 0. 4 ) cm / sn, LPCA - PSV ( Mean 11.3 + 1.1) cm / sn, LPCA - EDV ( Mean 3. 4 ± 0. 7 ) cm / sn, MPCA - PSV ( Mean 10. 8 ± 1. 1 ) cm / sn ve MPCA - EDV ( Mean 3. 3 ± 0. 6 ) cm / sn lower than the controls and LPCA - Rİ ( Mean 0.70 ± 0. 07 ) cm / sn ve MPCA -Rİ ( Mean 0. 72 + 0. 07 ) cm / sn were higher. In patients with Behçet' s disease ocular blood flow O A - EDV ( Mean 10. 6+1.8) cm / sn, CRV - AV ( Mean 4. 2 ± 0. 5 ) cm / sn, CRA - PSV ( Mean 8. 2 +1. 6 ) cm / sn, CRA - EDV ( Mean 2. 1 + 0. 6 ) cm / sn, LPCA - PSV ( Mean 8. 825 ± 1. 7 ) cm / sn, LPCA - EDV ( Mean 2. 3 ± 0. 5 ) cm / sn, MPCA - PSV ( Mean 8. 3 + 1. 3 ) cm / sn ve MPCA - EDV( Mean 2.2 + 0.6) cm / sn were lower but resistive index of OA - Rİ ( Mean 0. 74 ± 0. 07 ) cm / sn, CRA - Rİ ( Mean 0. 75 ± 0. 06 ) cm / sn, LPCA - Rİ ( Mean 0. 73 ± 0. 08 ) cm / sn ve MPCA - RÎ ( Mean 0. 73 ± 0. 07 ) cm / sn were higher. We detected that ocular blood flow except of ophthalmic artery was also lower in patiens with uveitis as compared to control group. But the rate of decreasing of blood flow in patients with uveitis was not significant as in patients with Behçet' s disease. We detected increased resistive index in patients with uveitis as well. Finally we observed that the blood flow was significantly decreasing and vascular resistance was increasing in patients with Behçet' s disease as compared to the control group and the patients with uveitis. 83