COVID-19 ards'de uyanık pron pozisyon invaziv mekanik ventilasyon ihtiyacını azaltır mı?
Does awake prone positioning reduce the need for invasive mechanical ventilation in COVID-19-related ARDS?
- Tez No: 708329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÇUKUROVA, DOÇ. DR. YASEMİN TEKDÖŞ ŞEKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Pandemi boyunca invaziv mekanik ventilasyon (IMV) ihtiyacının ve mortalitenin artmasıyla yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) yatak/ventilatör yetersizliği endişesi ve IMV'nin olası kötü sonuçları nedeniyle ile birlikte orotrekal entübasyondan (OTE) kaçınmak için uyanık pron pozisyonun kullanımı yaygınlaşmıştır. OTE uygulanmış şiddetli ARDS hastalarında en az 12 saat prone pozisyonlamanın oksijenizasyonda iyileşme sağladığı ve mortaliteyi azalttığı bilinmektedir. Ancak, mevcut çalışmalar IMV uygulanan hastaları kapsamakta olup uyanık hastalarda pron pozisyonun etkinliği ve uygulama şekli (sayı/süre) ile ilgili ileri araştırmalara ihtiyaç vardır. Çalışmamızın amacı, hafif-orta COVID-19 ARDS (C-ARDS) tanılı uyanık hastaların tolere edebildiği pron süre ve sayısının; IMV ihtiyacı, mortalite ve hastanede kalış süresi ile arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız retrospektif, tek merkezli, gözlemsel, çıkarımsal olarak tasarlanmıştır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Kliniği Yoğun Bakım Ünitesinde Mart 2020 - Ekim 2021 tarihlerinde tedavi almakta olan Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü rehberine göre kesin/olası COVID-19 ve hafif orta ARDS tanılı hastalar dahil edilmiştir. Koopere, oryante ve iletişim kurabilen hastalar sedasyon uygulanmadan ancak endişeli hastalara düşük doz anksiyolitik uygulanarak, tolere ettikleri süre doğrultusunda ve klinisyen karari aralıklı pron pozisyona alınmıştır. Veriler Metavision/QlinICU Clinical Decision Support Software'de Structured Query Language (SQL) sorguları ile retrospektif olarak elde edilmiştir. BULGULAR: HFNC uygulanan hafif-orta C-ARDS tanılı toplam 65 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: SARS-CoV-2 is a virus that primarily affects the respiratory system and can cause acute respiratory distress syndrome (ARDS). The use of the awake pron position has become widespread during the pandemic to delay intubation. Current studies include patients undergoing invasive mechanical ventilation (IMV) and conflicting results regarding the effectiveness of the prone position in awake patients are noteworthy. Our study aims to evaluate the relationship between duration and number of prone positioning and IMV requirement, mortality, and length of stay in the intensive care unit. PATIENTS AND METHODS: Our study was planned as retrospective, single-center, observational and inferential. Data of patients with definite/probable diagnosis of COVID-19 and mild-moderate ARDS who underwent HFNC, who were treated at the University of Health Sciences Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital Anesthesia and Reanimation Clinic Intensive Care Unit between March 2020 - October 2021 obtained retrospectively with Structured Query Language (SQL) queries in Metavision/QlinICU Clinical Decision Support Software. RESULTS: 65 patients with mild to moderate ARDS who underwent HFNC were included in our study.