Tarihi Alaeddin Bey camisinin deprem davranışının belirlenmesi ve farklı güçlendirme tekniklerinin araştırılması
Determining the earthquake behavior of historical Alaeddin Bey mosque and investigation of different retrofit techniques
- Tez No: 708536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ARTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ülkemizde geçmişten günümüze aktarılan birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bu yapılar birbirinden farklı zamanlarda inşa edilmiş, yapım şekilleri, kullanılan malzemeler ve işçilik gibi detaylar bakımından oldukça ihtişamlı ve dikkat çekicidir. Binlerce yıllık geçmişe sahip bu kültürel mirasların, yapısal bütünlükleri korunarak gelecek nesillere de aktarılması çok önemlidir. Bu nedenle tarihi yapıların mevcut durumlarının incelenmesi ve deprem performanslarının bilinmesi gerekir. Bu çalışmada, Muş İli merkezinde bulunan 1746-1748 yılları arasında inşa edilmiş olan tarihi Alaeddin Bey Camisi, sonlu elemanlar yöntemine göre çalışan SAP2000 programında üç boyutlu olarak modellenmiştir. Tarihi yapının deprem performansının belirlenmesi için bazı gerçek deprem kayıtları (13 Mart 1992 Erzincan, 23 Ekim 2011 Van-Erciş ve 17 Ağustos 1999 Kocaeli) yapıya uygulanmıştır. Analiz sonuçları incelendiğinde dinamik yükler etkisi altında yapının yeterli dayanıma sahip olmadığı kısımlar tespit edilmiştir. Belirlenen riskli bölgelere Karbon Fiber Takviyeli Polimer (KFTP) ve çelik plaka ile güçlendirme alternatifleri denenerek hasar risklerinin meydana gelmemesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many historical buildings in our country that have been transferred from the past to the present. These structures were built at different times from each other and are quite magnificent and remarkable in terms of details such as construction methods, materials used and workmanship. It is very important that these cultural heritages, which have a history of thousands of years, are transferred to future generations by preserving their structural integrity. For this reason, it is necessary to examine the current conditions of historical buildings and to know their earthquake performance. In this study, the historical Alaeddin Bey Mosque, which was built between 1746 and 1748 in the city center of Muş, was modeled in three dimensions in the SAP2000 program, which works according to the finite element method. In order to determine the earthquake performance of the historical building, some real earthquake records (March 13, 1992 Erzincan, October 23, 2011 Van-Erciş and August 17, 1999 Kocaeli) were applied to the structure. When the results of the analysis were examined, parts of the structure that did not have sufficient strength under the effect of dynamic loads were determined. Carbon Fiber Reinforced Polymer (CFRP) and steel plate retrofit alternatives were tried in the identified risky areas, and it was aimed to avoid the risk of damage.