Çocukluk çağı örselenme yaşantısı ile psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkinin farklı demografik özellikleri olan yetişkin gruplar üzerinde incelenmesi
Investigation of the relationship between childhood brush experience and psychological resistance on adult groups with different demographic characteristics
- Tez No: 708807
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çocuklar eski çağlardan günümüze kadar, fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddete, ekonomik olarak sömürülmeye ve daha farklı şekillerde istismarlara maruz kalmışlardır. Maruz kalınan örselenme yaşantıları içerisinde kişiyi pek çok yönden etkileyen, psikolojik izler meydana getiren fiziksel, cinsel ve duygusal travmalar olabileceği gibi fiziksel, cinsel ve duygusal ihmal durumları da vardır. Çocukluk döneminde yaşanan örselenme yaşantıları, ilerleyen dönemlerde ortaya çıkan rahatsızlıklar için risk meydana getirmektedir. Bu çalışmada çocukluk çağı örselenme yaşantısı ile psikolojik dayanıklılık arasında olan ilişki farklı demografik özelliklere sahip olan yetişkin gruplar üzerinde incelenmiştir. Araştırmada Çocukluk Çağı Örselenme Yaşantıları alt boyutları (Duygusal Kötüye Kullanım ve Duygusal İhmal, Fiziksel Kötüye Kullanım, Cinsel Kötüye Kullanım) arasında pozitif ilişki katsayıları, Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği alt boyutlarından; Sosyal Yeterlik-Kendilik Algısı alt boyutları arasında (insanlar kendilerine güvendikçe, yeteneklerine güvendikçe, pozitif bakış açısı geliştirdikçe dışa dönüklük, dostluk kurma esneklikte azalma) negatif ilişki kat sayıları, Diğer Alt Boyutlar arasında ise (Sosyal Yeterlik, Aile Uyumu, Sosyal Kaynaklar, Yapısal Stil, Kendilik Algısı) pozitif yönlü korelasyonel ilişki bulgulanmıştır. Duygusal Kötüye Kullanım, Fiziksel Kötüye Kullanım, Cinsel Kötüye Kullanım alt boyutları ile Gelecek Algısı, Yapısal Stil, Sosyal Yeterlik, Aile Uyumu, Kendilik Algısı ve Sosyal Kaynaklar alt boyutları arasında negatif yönlü korelasyon saptanmıştır. Araştırmanın hipotezleri doğrultusunda bu bulgular tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Children have been exposed to sexual, physical and psychological violence, death, economic exploitation and other forms of abuse from ancient times to the present. There may be physical, sexual and emotional traumas that affect the person in many ways and cause psychological scars, as well as physical, sexual and emotional neglect. The traumatic experiences in childhood pose a risk for the disorders that occur in the future. In this study, the relationship between childhood traumatic experience and resilience was examined on adult groups with different demographic characteristics. In the study, positive correlation coefficients were found between Childhood Trauma sub-dimensions (Emotional Abuse and Emotional Neglect, Physical Abuse, Sexual Abuse). From the sub-dimensions of the Resilience Scale; Negative correlation coefficients were found between Social Efficiency-Self-Perception sub-dimensions (as people trust themselves, gain confidence in their abilities, and develop a positive perspective, extroversion, friendship-building flexibility decreases). A positive correlational relationship was found between the other sub-dimensions (Social Competence, Family Cohesion, Social Resources, Structural Style, Self-Perception). A negative correlation was found between Emotional Abuse, Physical Abuse, Sexual Abuse sub-dimensions and Future Perception, Structural Style, Social Competence, Family Cohesion, Self-Perception and Social Resources sub-dimensions. These findings were discussed in line with the hypotheses of the research.