Deneysel sıçan omurilik yaralanma modelinde aloperin'in nöroprotektif etkilerinin araştırılması
Neuroprotective effects of aloperin in the experimental rat spinal cord injury model
  1. Tez No: 709274
  2. Yazar: ERHAMİT OKUTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmada aloperinin deneysel sıçan omurilik yaralanma modelinde nöroprotektif etkilerini araştırdık. Gereç ve Metod: Sprague-Dawley cinsi 32 adet erkek sıçan rastgele 4 eşit gruba ayrıldı. Omurilik yaralanması için ağırlık düşürme ile kontüzyon modeli uygulandı. Grup I: Deneklere sadece T9-T10 düzeyinde laminektomi yapıldı. Grup II: Deneklere laminektomi yapıldı ve ağırlık düşürme yöntemiyle omurilik hasarı oluşturuldu. Grup III: Deneklere laminektomi yapıldı, ağırlık düşürme yöntemiyle omurilik hasarı oluşturuldu, sonrasında intraperitoneal 2 ml %0,9 serum fizyolojik (SF)/gün uygulaması yapıldı. Grup IV: Deneklere laminektomi yapıldı, ağırlık düşürme yöntemiyle omurilik hasarı oluşturuldu, sonrasında intraperitoneal olarak 100 mg/kg/ gün aloperin uygulandı. Tüm deneklerin 1. 4. ve 7. günlerde alt ekstremite nörolojik fonksiyon değerlendirme skalası olan Basso Beattie Bresnahan (BBB) skoru tespit edildi. Tüm gruplardaki denekler, deneyin 7. gününde sakrifiye edilerek kontüze omurilik doku örnekleri alındı. Hasarlı omurilik dokularından alınan kesitler ışık mikroskobu ile incelendi. Oksidatif stres belirteçlerinin seviyelerini belirlemek için malondialdehit (MDA), süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (GPX); apoptozun değerlendirilmesi için Bax, Bcl-2 ve kaspaz-3 (aktif formu) proteinleri western blot yöntemiye analiz edildi. Bulgular: Çalışmamızda yüksekten ağırlık düşürme modeliyle kontüzyon tipi omurilik yaralanması oluşturulan sıçanlarda, alt ekstremite motor fonksiyon değerlendirmesinde ilk gün saptanan BBB skorları kontrol grubu harici diğer üç grup arasında anlamlı fark göstermedi. Fakat, 4. ve 7. günlerde aloperin verilen deneklerde (Grup IV) BBB skoru, Grup II ve III'e göre anlamlı ölçüde yüksek saptandı (4. günde sırasıyla p=0,0065, p=0,0288; 7. günde sırasıyla p=0,0004, p=0,0018).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we investigated the neuroprotective effects of aloperine in an experimental rat spinal cord injury model. Material and methods: Thirty-two male Sprague-Dawley rats selected randomly were divided into 4 equal groups. Contusion model with weight drop was applied for spinal cord injury. Group I: Only laminectomy was performed on the rats at toracal T9-T10 level as surgical procedure. Group II: Laminectomy performed on the rats and spinal cord injury was created by weight drop model. Group III: Laminectomy performed on the rats and spinal cord injury was created by weight drop model, then 2 ml of 0.9% saline was given as a single dose intraperitoneally every day. Group IV: Laminectomy performed on the rats and spinal cord injury was created by weight drop model, then 100 mg/kg aloperin was administered intraperitoneally as a single dose every day. Basso, Beattie, Bresnahan (BBB) scores, which are neurological lower extremity function evaluation scales, were tested on all rats on the 1st, 4th and 7th days. The rats in all groups were sacrificed on the 7th day of the experiment and contused spinal cord tissue samples were taken. Samples taken from the damaged spinal cord tissues were examined under the light microscope. Malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD) and glutathione peroxidase (GPX) were used to determine the levels of oxidative stress markers; For the evaluation of apoptosis, Bax, Bcl-2 and caspase-3 (active form) proteins were analyzed by western blot. Results: In our study, although BBB scores in the lower extremity motor function evaluation in rats with contusion type spinal cord injury with weight-drop model did not show a significant difference in the other three groups except the control group for the first day, it was found to be significantly higher in the rats given aloperine on the 4. and 7. days compared to the groups II and III (respectively on day 4, p=0.0065, p=0.0288, on day 7, p=0.0004, p=0.0018). It was observed that aloperine administration showed a lower rate of signs of neuronal necrosis such as liquefactive necrosis, nucleolar loss, axonal degeneration and tissue edema, which caused cavitation in light microscopy compared to the Groups II and III.