Üçgöl kaya odası mezarları duvar resimleri
Üçgöl rock chamber tombs mural paintings
  1. Tez No: 709569
  2. Yazar: MEHMET SAİT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Z. AYŞEN TETİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Üçgöl Kaya Odası Mezarları, Gaziantep İli, Yavuzeli İlçesine bağlı Üçgöl Mahallesi'nin 600 metre batısında yer almaktadır. Gaziantep Müze Müdürlüğünce 2016 yılında yapılan kurtarma kazısı sonucunda Roma Dönemi'ne tarihlendirilen iki adet kaya odası mezarı temizlenerek ortaya çıkarılmıştır. Bu mezar odalarının iç kısımları yüksek kalitede duvar resimleriyle süslüdür. Yapılan bu çalışmayla Üçgöl Kaya Odası Mezarları özelinde kaya mezarları, duvar resimlerinin tarihsel gelişimi, yapım teknikleri ve kullanılan renkler, Roma Dönemi resim atölyeleri ve stil evreleri hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Ayrıca teze konu olan duvar resimleri Gaziantep, Gaziantep çevresinde ve diğer yerlerdeki duvar resimleri, mozaikler ve stellerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Üçgöl Rock Chamber Tombs are located in Gaziantep Province, 600 meters west of the Üçgöl Neighborhood of Yavuzeli District. As a result of the rescue excavation was carried out by the Gaziantep Museum Directorate in 2016, two rock tomb rooms which can be dated to the Roman Period were cleaned and uncovered. The interiors of these burial rooms are decorated with mural paintings. In this study, detailed information was given about rock tombs, historical development of mural paintings, construction techniques and the colors which were used, and Roman period painting workshops and style stages, in accordance with the Rock Tombs of Üçgöl. In addition, the mural paintings which are the subject of this thesis have been compared with the mural paintings in and around Gaziantep province and the mural paintings, mosaics and styles located in other regions.