Adneksiyal kitlelerin ayırıcı tanısında serpin E2 (glia derived nexin), progranulin (GRN) ve vitamin D binding protein (VDBP) proteinlerinin rolü
The role of serpin E2 (glia derived nexin), progranulin (GRN) and vitamin D binding protein (VDBP) proteins in the differential diagnosis of adnexal masses
- Tez No: 709597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERBİL KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Mortalite ve morbidite riski yüksek olduğu bilinen adneksiyal kitlelerin malign benign ayırımının yapılması çok önemlidir. Malignite potansiyeli olan kitlelerin, benign olanlardan ayrımı takip ve tedavi açısından gereklidir. Çalışmamızda adneksiyal kitle yönetiminde serum tümör biyobelirteçleri olarak kullanılabilecek GDN, GRN ve VDBP proteinlerinin ayırıcı tanıdaki rolünü araştırmayı hedefledik. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde muayene olan ve ameliyat kararı alınan 71 adneksiyal kitle tanılı hasta ve 38 sağlıklı olgu (vaka) kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Tüm adneksiyal kitle tanılı hastalardan preoperatif serum örneği ve intraoperatif kist sıvısı örneği alındı. Kontrol grubu olgulardan başvuru sırasında serum örneği alındı. Alınan 10ml numuneler 2400 bpm'de 5 dakika santrifuj edildi. Numuneler santrifuj edildikten sonra -80 C°'de donduruldu. Kitle/Kist sıvısı ve serumda GDN, GRN ve VDBP düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Hastaların yaşı, Vücut Kitle İndeksi (BMI) ve menapozal durum gibi demografik özellikler ve preoperatif olarak bakılan serum CA 125, CA 19-9 değerleri kaydedildi. Adneksiyal kitlelerin ultrasonografik özellikleri IOTA grubunun belirlediği terim ve tanımlamalara uygun olarak incelendi ve kaydedildi. Veriler SPSS istatistik hesaplama programı yardımı ile değerlendirildi. Her değişken için Power (Testin Gücü) en az %80 ve Tip-1 hata %5 alınarak analiz gerçekleştirildi. RMI, CA 125, GDN ve VDBP için diyagnostik performansını göstermek amacıyla ROC eğrileri oluşturuldu. Çalışmaya toplam 109 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar kontrol (n=38; %34.86) benign (n=51; %46.79) ve malign (n=20; %18.35) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Hastaların yaş ortalaması kontrol, benign ve malign gruplarında sırasıyla; 33.24±11.71, 38.55±17.36 ve 48.00 ± 17.43 yıl olarak bulundu. Yaş ortalaması malign grupta; benign ve kontrol grubuna göre istatistksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Araştırmaya dahil edilen olguların BMI ortalaması kontrol, benign ve malign gruplarda sırasıyla; 26.01±4.58 kg/m², 27.39±5.48 kg/m², ve 25.84±4.43 kg/m², olarak ölçüldü. Benign gruptaki adneksiyal kitleler, en sık multiloküler %31.37 (n=16), malign grupta ise en sık solid %55 (n=11) olarak saptandı. Kist içeriğine göre benign grupta en sık anekoik %49.01 (n=25), malign grupta ise en sık mikst içerikte olup %75.00 (n=15) oranında bulundu.
Özet (Çeviri)
Crucial essential to distinguish between malignant and benign adnexal masses, which are known to have a high risk of mortality and morbidity. Differentiation of malignant masses from benign ones is necessary in terms of follow-up and treatment. We aimed to investigate the role of GDN, GRN and VDBP proteins in differential diagnosis. 71 patients diagnosed with adnexal mass and 38 healthy cases (cases) who were examined in Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology and decided to be operated were included in the study as the control group. Preoperative serum samples and intraoperative cyst fluid samples were obtained from all patients with adnexal mass. Serum samples were taken from the control group cases at the time of admission. 10 ml samples taken were centrifuged at 2400 bpm for 5 minutes. The samples were frozen at -80 °C after centrifugation. GDN, GRN and VDBP levels in mass/cyst fluid and serum were measured by ELISA method. Demographic characteristics such as age, BMI and menopausal status of the patients and preoperative serum CA 125, CA 19-9 values were recorded. Ultrasonographic features of adnexal masses were examined and recorded in accordance with the terms and definitions determined by the IOTA group. The data were evaluated with the help of SPSS statistical calculation program. The analysis was performed by taking the Power of at least 80% and Type-1 error of 5% for each variable. ROC curves were generated to demonstrate its diagnostic performance of RMI, CA 125, GDN and VDBP. A total of 109 patients were included in the study. The patients included in the study were divided into 3 groups as control (n=38; 34.86%), benign (n=51; %46.79%) and malignant (n=20; 18.35%). The mean age of the patients in the control, benign and malignant groups, respectively; It was found to be 33.24±11.71, 38.55±17.36, and 48.00±17.43 years. The mean age was in the malignant group; It was found to be statistically significantly higher than the benign and control groups. The mean BMI of the cases included in the study in the control, benign and malignant groups, respectively; It was measured as 26.01±4.58 kg/m²,, 27.39±5.48 kg/m², and 25.84±4.43 kg/m²,. Adnexal masses in the benign group were most commonly found to be multilocular 31.37% (n=16) and the most common solid 55.00% (n=11) in the malignant group. According to the cyst content, it was found to be the most common anechoic 49.01% (n=25) in the benign group and the most common mixed content 75.00% (n=15) in the malignant group.