Makine öğrenmesi yaklaşımı kullanarak siber e-dolandırıcılık saldırılarının tespiti
Detection of cyber fraud attacks using machine learning approach
- Tez No: 709736
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Günümüz Dünyasında yaşamın artık ip üzerinde olduğu gerçeği kaçınılmazdır. Pandemi sürecinde bu daha belirgin olarak anlaşılmıştır. Okuldan işe, işten alışverişe yaşamın her alanı internete taşınmıştır. Bu çerçeveden bakıldığında internetin daha güvenli bir alan haline getirilmesi ve saldırıların belirlenmesi ve tespiti açısından çok önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Siber saldırılarılar arsında en fazla tercih edilen yöntem olan insan odaklı saldırı yönteminin tespiti ve oluşturulacak veri setinin makine öğrenmesi ile sürekli güncel tutularak bu saldırının azaltılması ve farkındalık yaratması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, the fact that life is on a tightrope is inevitable. This has become more evident during the pandemic process. From school to work, from work to shopping, all areas of life have moved to the internet. From this perspective, it has emerged that making the internet a safer area and detection and detection of attacks are very important. It is aimed to detect the human-oriented attack method, which is the most preferred method among cyber attacks, and to reduce this attack and raise awareness by keeping the data set to be created constantly up-to-date with machine learning.