Designing an intelligent maintenance system for the industry 4.0 driven system
Endüstri 4.0 odaklı sistem için akıllı bakım sistemi tasarlamak
- Tez No: 709900
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tez özet Türkçe ve İnglizce Endüstri 4.0 konsepti, dünya çapında çeşitli endüstrilerdeki potansiyelleriyle tanınmaktadır. Portekiz endüstrileri dijital dönüşüm yolculuğunda olsa da birçok endüstri bu alanda geride kalıyor. Bu tezin amacı, ilk olarak, özellikle bu sektörde dünya lideri olan Amorim Cork, SA'da mantar tıpa imalat endüstrisinin bakımında büyük veri analitiğinin faydalarını, şirketin iki ayağı olan sürdürülebilirlik ve verimlilik ile açıklamaktır. . İkincisi, geleneksel yarı otomatik bir sistemi Endüstri 4.0 odaklı bir akıllı sisteme dönüştürmek için Endüstri 4.0 teknolojilerinin kullanılması. Hem kalan kullanım ömrünü (RUL) hem de makine bileşenlerinin durumunu gerçek zamanlı durum izleme sistemiyle birlikte tahmin etme yeteneği, geleneksel bakım sistemlerinde köklü bir devrim yaratır. RUL'u tahmin eden modelin statik olarak anlamlı olduğu kanıtlandı, ancak sonuçlar beklendiği kadar iyi değildi. Makinenin durumunu tahmin etmek için oluşturulan model, hangi algoritmanın verilere daha iyi uyduğunu anlamak için dikkatli bir analiz gerektiriyordu. Algoritmaların değerlendirilmesi çapraz doğrulama yöntemi ile yapılmıştır. Model, %87'lik bir beklenen doğrulukla iyi sonuçlar verdi. Her iki model de yeni ve taze verilerle gerçek uygulamalar için kullanılmaya hazır. Sonuçlar, sondaj operasyonlarını geliştirmek için büyük veri ve makine öğrenimi becerisini sağladı. Sonuçlar, büyük veri ve makine öğreniminin karar verme sürecinin kalitesini artırma becerisini sağladı.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 concept is well known for its potentials in various industries around the world. Portuguese industries are on the journey towards the digital transformation although many industries are still lagging behind in this area. This thesis purposes are, first to describe the benefits of big data analytics in maintenance to the cork stopper manufacturing industry specifically in Amorim Cork, S.A., which is the world market leader company on this industry, with sustainability and efficiency as two pillars of the company. Second, the use of Industry 4.0 technologies to transform a traditional semi-automated system into an Industry 4.0 driven smart system. The ability to predict both the remaining useful life (RUL) and the status of the machine components together with a real-time condition monitoring system revolutionizes profoundly traditional maintenance systems. The model to estimate the RUL was proven to be statically significant yet the results were not as good as expected. The model built to predict the status of the machine required a careful analysis to understand which algorithm fitted better the data. The evaluation of the algorithms was done through the cross-validation method. The model showed good results with an expected accuracy of 87%. Both models are ready to be used for real applications with new fresh data. The results ensured the ability of big data and machine learning to improve the quality of the decision-making process.