Kitab-ı Mukaddes ve Kur'an-ı Kerim'de temizlik olgusu
The phenomenon of cleanliness in the Holy Bible and The Qur'an
  1. Tez No: 709902
  2. Yazar: NİHAT MUHAMMET DAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kitâb-ı Mukaddes ve Kur'ân-ı Kerim'de temizlik olgusunu ele aldığımız bu çalışmada temizlik konusunun önemini ortaya koyup, temizlik olgusuna bakış açısını araştırıp; Kitâb-ı Mukaddes ve Kur'ân-ı Kerim'in temizlik olgusuna hangi anlamları yüklediği ve bu iki ana kaynağın yüklediği anlam çerçevesinde temizlik olgusuna nasıl yaklaştıklarını irdelemeye çalıştık. Bu bağlamda yapmış olduğumuz çalışmamızda temiz, temizlik, kötülüklerden ve musibetlerden, günahlardan temizlenmek için maddi ve manevi temizlik kavramlarının hangi anlamlar ifade ettiğini ve bu kavramların çeşitlerinin neler olduğunu ele alıp inceledik. Temizlik kavramı bütün dinlerde bulunan ortak bir kavram olup bu kavram çoğunlukla da dinlerde arınma kavramı bağlamında yer almaktadır. Biz de bu çalışmamızda Kitâb-ı Mukaddes ve Kur'ân-ı Kerim'e göre maddi ve manevi kirlenmenin sebep olduğu olguları ve bu kirlenmeye karşı nasıl temizlenilmesi gerektiğini tahlil edip temizliğin kaynağının ne olduğunu ve temizlikte nelerin kullanıldığını inceledik. Sonuç olarak temizlik olgusu, dinlerde kendine yer edinen önemli bir olgudur. Kitâb-ı Mukaddes ve Kur'ân-ı Kerim'de ortak bir kavram olan temizlik olgusu hem soyut hem de somut bir ifade olarak yer almakla birlikte temizlik konusunda farklı inançlara da araştırmamızda rastlanmıştır. Bu farklılığın kaynağına indiğimizde iki ayrı kutsal kitaba inanan insanların bulundukları coğrafyaların ve toplumsal yapılarının farklı olmasıyla açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, in which we deal with the concept of cleanliness in the Holy Bible and the Qur'an, by revealing the importance of the subject of cleanliness, by researching the point of view on the phenomenon of cleanliness; We tried to scrutinize what meanings the Holy Bible and the Qur'an attribute to the phenomenon of cleanliness and how they approach the phenomenon of cleanliness within the framework of the meaning attributed by these two main sources. In this context, in our study we have done, we have examined the meanings of the concepts of clean, cleanliness, material and spiritual cleanliness in order to be cleansed from evils and calamities, and what the types of these concepts are. The concept of cleanliness is a common concept found in all religions, and this concept is mostly included in the context of the concept of purification in religions. In this study, we analyzed the facts caused by material and spiritual pollution according to the Bible and the Qur'an, and how to clean against this pollution, and examined what the source of cleaning is and what is used in cleaning. As a result, the phenomenon of cleanliness is an important phenomenon that has a place in religions. Although the concept of cleanliness, which is a common concept in the Bible and the Qur'an, takes place both as an abstract and concrete expression, different beliefs about cleanliness have also been encountered in our research. When we go to the source of this difference, it can be explained by the fact that the geographies and social structures of the people who believe in two different holy books are different.