Türkiye'de zeytin sineğine (Bactrocera oleae) karşı verilen mücadelenin etmen tabanlı modellenmesi ve benzetimi
The agent-based modeling and simulation of the struggle against olive fly in Turkey
  1. Tez No: 710073
  2. Yazar: SİMGE BABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM BORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde, zeytin sineğinin mücadelesi etmen tabanlı modelleme ile gösterilmiştir. Zeytin sineğinin zeytin ile olan ilişkisi yakından incelenmiştir. Zeytin sineğinin ve zeytinin biyolojik gelişim evreleri gözlemlenebilmektedir. Gerçek veriler kullanılarak, kimyasal ve biyolojik mücadelede zeytin sineği populasyonu değişim miktarı ve elde edilen zeytin verimi grafiksel olarak analiz edilebilmektedir. Bir zeytin sineğinin nasıl kısa bir zamanda üreyip çok sayıda yeni jenerasyona dönüştüğü görülmüştür Bu çalışmadan elde edilen veriler doğrultusunda, gelecekteki yıllar ve zeytine karşı verdiği zarar tahmin edilebilmektedir
Özet (Çeviri)
In this thesis, the control of the olive fly was demonstrated by agent-based modelling. The relationship of the olive fly with the olive has been closely examined. Biological development stages of olive fly and olive can be observed. Using real data, the amount of olive fly population change and the olive fly obtained in chemical and biological control can be analyzed graphically.It has been observed how an olive fly reproduces in a short time and turns into many new generations. In line with the data obtained from this study, future years and damage to olives can be estimated.