Argon laser trabeküloplasti kısa dönem sonuçları
Argon laser trabeculoplasty: Short term results
- Tez No: 71029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN OKUDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
7. ÖZET Primer açık açılı glokom (PAAG) ve eksfoliasyon sendromu glokomlu (ESG) 43 olgunun 60 gözüne argon laser trabeküloplasti (ALT) uygulandı. İntraoküler veya laser cerrahisi geçirmiş hastalar ile hikayesinde oküler travma ve üveit olan hastalar çalışmaya alınmadı. Takip süresi bütün olgularda 3 aydı. Oluşturulan bütün gruplarda göz içi basınç (GİB) düşmesi anlamlı bulundu. ESG'nda ortalama yaş (63.23±6.85) PAAG'na (55.17± 11.50) göre anlamlı olarak daha yüksekti. Ortalama GÎB düşmesi PAAG'nda 9.98 mmHg (% 38.85) ve ESG'nda 10.91 mmHg (% 40.05) olarak bulundu. îki grup arasındaki bu sonuç anlamlı değildi. GİB değişikliği ile yaş ve cins arasında anlamlı bir bağlantı bulunmadı. Laser öncesi tedavi özelliklerine göre oluşturulan gruplarda: grup I: primer tedavi olarak ALT yapılan hastalar, grup II: maksimum tolere edilebilen tedavi ile kontrol edilemeyen glokomlular, grup İÜ: fi bloker ile kontrol edilebilen glokomlular, sonuçlar benzerdi. II. ve m. gruplarda glokom tedavisinin azaltılmasında veya sona erdirilmesinde ALT etkili bulundu. Açı pigmentasyonu GİB düşmesinde etkili bir faktör olarak bulundu. ALT sonrası en sık görülen kompiikasyonlar geçici iritis, punktat epiteliyopati ve periferik ön şineşiydi. Başarısızlık kriterleri GİB'nın 20 mmHg'yı geçmesi, GÎB kontrolü için ek cerrahi veya laser işlemi gerekmesi, disk çukurlaşmasında artma veya görme alam testinde bozulma olmasıydı. Buna göre, basan PAAG'da % 88.2, ESG'nda % 88.5 olarak, bulundu. Başarısız olan bütün hastalarda laser öncesi ileri derecede disk çukurlaşması ve görme alam kayıpları vardı. Bu bulgu çok ilerlememiş glokomlularda daha iyi fonksiyonel başarının sağlanabileceğim düşündürdü, özellikle sosyoekonomik koşullan glokomun devamlı medikal tedavisi için elverişli olmayan gelişmekte olan ülkelerde ve ilaç yan etkileri ortaya çıkan veya ilaç uyumsuzluğu olan hafif ve orta derece glokomlularda ALT ilk tedavi seçeneği olabilir. ALT ayrıca daha etkili bir tedavi için bu hastalarda medikal tedaviyle kombine olarak uygulanabilir. 38
Özet (Çeviri)
A SUMMARY ARGON LASER TRABECULOPLASTY: SHORT TERM RESULTS Argon laser trabeculoplasty (ALT) was performed in 60 eyes of 43 patients with primary open-angle glaucoma (PAAG) or exfoliation syndrome glaucoma (ESG). Patients who had previous intraocular or laser surgery and history of ocular trauma or uveitis were excluded. In all patients the follow-up period was 3 months. Intraocular pressure (IOP) reduction was significant in all groups included this study. The mean age ofESG(63.23±6.85) was significantly higher than PAAG (55.17111.50). The mean IOP reduction was 9.98 mmHg (38.85 %) in PAAG and 10.91 mmHg (40.05 %) in ESG. The difference between two groups was not significant. No relationship was found between IOP changes and age and sex of patients. Also IOP reduction in the groups complied according to the pre-laser treatment modalities; group I: primary therapy group, group II: uncontrolled glaucoma group by maximum tolerable medications, group III: controlled glaucoma group by /? blockers, were similar. ALT was found to be effective in discontuniation or lowering of anti-glaucomatous medication in groups II and m. Pigmentation of angle was found as a favorable factors for IOP reduction. Most common complications seen after ALT were transient iritis, punctate epitheliopathy and peripheral anterior synechiae. The criteria of failure were assessed by the IOP exceeding 20 mmHg, when additional surgical or laser procedures needed for the control of IOP, an increase in disk cupping or a deterioration in visual fields. Regarding this, success rates were found as 88.2 % in PAAG, 88.5 % in ESG. Ail failed patients had pre-laser severe cupping of disk and visual field deterioration. This finding suggested that a better functional response was more frequent among the eyes with less advanced disease. We conclude that in mild and moderate severe glaucoma patients ALT could be first therapeutic option especially in developing countries where socioeconomic factors make the medical treatment of glaucoma impractical and in patients with poor compliance to medical therapy or complaining from side effects of drugs. ALT can also be used in combination with medical therapy for more effective treatment. 39