Kısa sosyal fobi ölçeği'nin geçerlik ve güvenirlik çalışması
Study of validity and reliability of the brief social phobia scale
- Tez No: 710622
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ÖRSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sosyal anksiyete bozukluğu (SAB) kişilerin diğer insanlar tarafından inceleneceği bir veya daha fazla sosyal durum karşışında belirgin bir korku veya anksiyete duyması olarak tanımlanır. Tedavi edilebilir bir rahatsızlık olmasına rağmen, yeteri kadar tanı konulamamaktadır. Bu durum hastalık belirtilerinin tanınmasındaki zorlanma da dâhil pek çok faktöre bağlıdır. Ölçekler hastalığın saptanması ve değerlendirilmesinde oldukça önemli gereçlerdir. SAB gibi tanı konulması zor olan bir bozukluk için bu daha da önemli olmaktadır. Hali hazırda sosyal fobi ölçümü için kullanılan çeşitli ölçekler bulunmasına rağmen bunların bazıları uzun ve hastanın kendisinin yanıtladığı ölçeklerdir. Klinisyen tarafından puanlanan ölçeklerden olan Kısa Sosyal Fobi Ölçeği (KSFÖ) bu ölçekler arasında önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmanın amacı KSFÖ'nün Türkçe versiyonunun Türk popülasyonunda geçerlik ve güvenirliğinin test edilmesidir. KSFÖ üç klinisyen tarafından İngilizceden Türkçeye çevrilerek 55 sosyal fobi hastasına uygulandı. Ölçek iç tutarlılığını ölçüldü. Yapı geçerliği için KMO ve Barlett testleri uygulandıktan sonra faktör analizi yapıldı. Libeowitz ile benzer ölçek korelasyonun hesaplanması için pearson katsayıları hesaplandı. KSFÖ yeterli iç tıtarlılık göstermiştir (0,87). Faktör analizi sonucunda toplam varyansın %71,4'ünü açıklayan beş faktörlü yapı elde edilmiştir. KSFÖ skorları ile LSKÖ skorları arasında anlamlı korelasyon saptanmıştır. Yapılan geçerlik ve güvenirlik çalışması sonucunda KSFÖ'nün Türk popülasyonunda geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olarak kullanılabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Social anxiety disorder, refers to a marked fear or anxiety about one or more social situations in which the individual is exposed to possible scrutiny by others. Althouh it is treatable, this disorder is underdiagnosed. This may be associated with various factors, among them the difficulty in perceiving and associating the symptoms of the disorders by the clinicians and by the patients themselves. Scales for evaluation are important tools for the screening and evaluation of the various psychiatric disorders, especially regarding SAD in view of the difficulty in recognizing this disorder. While proven measures of SAD do exist, some are lengthy and observer ratings are few. One of the observer rated scale is particularly important: Brief Social Phobia Scale (BSPS). The aim of our study is to test reliability and validity of BSPS' Turkish version in Turkish population. BSPS is translated from English to Turkish by three clinicians and administered to 55 patients with social phobia. We evaluated internal consistency of BABS' Turkish version. Construct validity was evaluated by factor analysis after the Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) and Barlett test had been performed. Pearson correlation coefficient (r) for the items, total scores and the subsaceles of the BSPS, Liebowitz Social Anxiety Scale (LSAS) and SSPS in order to assess the concurrent validity between scales. The BSPS showed adequate internal consistency (0,87). Factorial analysis demonstrated the presence of five factors that jointly explained 71,4% of data variance. Correlations were significant between total scores for the BSPS and LSAS. The data attained from the study of reliability and validity of the scale shows that Brief Social Phobia Scale supports reliability and validity in Turkish population.