Yağ çekme terapisinin diş ve dişeti sağlığı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of oil pulling on dental and gingival HEALTH
- Tez No: 710758
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA AYDIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmada, dört günlük plak büyütme modelinde yağ çekme terapisinin, %0.2'lik klorheksidin ağız gargarasına kıyasla, dental plak inhibisyonu üzerindeki etkisinin ve kimyasal plak kontrolünde kullanılan ajanlara bağlı görülebilen dişlerdeki renklenmelerin karşılaştırılması amaçlandı. Materyal ve Metot: Randomize, gözlemci-kör, paralel grup, plasebo kontrollü klinik çalışmaya, gönüllü 100 diş hekimliği öğrencisi dahil edildi. Bu çalışmada bireyler; 1. grup %0,2'lik klorheksidin ile gargara yapanlar; 2. grup hindistan cevizi yağı ile yağ çekme terapisi yapanlar; 3. grup çörek otu ile yağ çekme terapisi yapanlar; 4. grup menengiç yağı ile yağ çekme terapisi yapanlar; 5. grup distile su ile gargara yapanlar olmak üzere 5 eşit gruba ayrıldı. Bireylerden mekanik ağız hijyen alışkanlıklarını kesmeleri ve 4 gün boyunca sadece çalışmada tahsis edilen ürünleri kullanmaları istendi. Çalışmada plak indeksi, gingival indeks ve dişlerde renklenme değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The objectives of this study were to evaluate the plaque inhibitory effect and also the discoloration of teeth that can be seen due to agents used in chemical plaque control of a oil pulling in comparison with CHX-containing mouthwash in a 4-day plaque regrowth model. Materials and Methods: 100 volunteer dental students were included in this randomized, observer-blind, parallel group, placebo-controlled clinical study. In this study, individuals divided into 5 equal groups; Group 1: Gargling with 0.2% chlorhexidine; Group 2: Oil pulling with coconut oil; Group 3: Oil pulling with black cumin oil; Group 4: Oil pulling with terebinth oil; Group 4: Gargling with distilled water. Subjects were asked to refrain from mechanical oral hygiene and only rinse with the allocated mouth rinse during the four-day period. The difference in plaque index, gingival index and tooth discoloration was evaluated in the study.