Kara yolu yolcu taşımacılığında gelir yönetimi üzerine bir uygulama
An application on revenue management in road passenger transport
  1. Tez No: 711073
  2. Yazar: BİRSEN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED EMRE KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışmada kara yolu yolcu taşımacılığında faaliyet gösteren bir işletmenin verilerinden yola çıkılarak gelir yönetimi konusu üzerinde çalışılmıştır. Çalışmamızın amacı, kara yolları yolcu taşımacılığı sektöründe gelir yönetimi metodunun uygulanmasıyla öncü bir çalışma olarak literatürde yer almaktır. Yöntem: Bu çalışmada gelir yönetimi tekniklerinde en çok tercih edilen sezgisellerinden BKH-a ve BKH-b kullanılarak koltuk muhafaza seviyeleri tespit edilmiştir. Bulgular: Gelir yönetimi kısıtlı kaynaklardan elde edilmesi beklenen katkının en üst seviyeye çıkarılmasını sağlayan teknikler bütünü olarak tanımlanabilir. Biz de çalışmamızda kara yolu yolcu taşımacılığı sektörüne bu tekniklerin uygulanabilirliği fikriyle ortaya çıkacak sonuçları inceledik. İşletmeden geçmiş yıllara ait bilet satış verileri alınarak müşteri segmentasyonu yapılmıştır. Sonrasında her bir müşteri sınıfı için normal dağılıma uygunluğu test edilmiştir. Beklenen koltuk hasılatı sezgisellerinin uygulanmasıyla koltuk muhafaza seviyeleri tespit edilmiştir. Matlab programında 1000 rassal talep oluşturularak sayısal sonuçlar elde edilmiştir. Sonuç: Çalışma sonucunda uygulama öncesi ve uygulama sonrası sonuçlar karşılaştırılmıştır. Çıkan sonuçlar bu tekniğin kara yolu yolcu taşımacılığına uygulanmasıyla daha çok kazanç sağlanabileceği yönde olmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the subject of revenue management was studied based on the data of a company operating in road passenger transportation. The aim of our study is to take place in the literature as a pioneering study with the application of revenue management method in the road passenger transport sector. Method: In this study, seat retention levels were determined by using BKH-a and BKH-b, which are the most preferred heuristics in revenue management techniques. Results: Revenue management can be defined as a set of techniques that maximize the contribution expected to be obtained from limited resources. In our study, we examined the results that will emerge with the idea of applicability of these techniques to the road passenger transportation sector .Customer segmentation was performed by taking the ticket sales data of the previous years from the enterprise. Then, the normal distribution was tested for each customer class. Seat retention levels were determined by applying the expected seat revenue heuristics. Numerical results were obtained by creating 1000 random requests in the Matlab program. Result: As a result of the study, pre-application and post-application results were compared. The results in the direction that more profits can be achieved by applying this technique to road passenger transportation.