Ankara ilinde meyvelerde zararlı sirke sineği (Drosophila spp.) türleri, yayılış ve popülasyonlarının tespiti
Research on determination of vinegar fly species (Drosophilidae) harmful on fruits, their distribution and population densities in Ankara province
  1. Tez No: 712065
  2. Yazar: MELİH ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ÜLGENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Meyvelerde görülen Drosophilidae türlerinin yayılışları ve popülasyon yoğunluklarının takibi için Ankara İlinde, 6 farklı lokasyonda besin tuzakları asılmıştır. Her bahçede iki ağaç üzerine, dört farklı içeriğe sahip tuzaklar kullanılmış ve tuzakların sirke sineklerini çekme potansiyeli incelenmiştir. Çalışmanı yürütüldüğü 2019 yılında temmuz ve kasım, 2020 yılında ise nisan-kasım ayları içerisinde haftalık takipler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma sonucunda Ankara İlinde Drosophila busckii (Coquillett), D. melanogaster (Meigen), D. phalerata (Meigen), D. simulans (Sturtevant), D. suzukii (Matsuma) türleri tespit edilmiştir. İstilacı bir tür olan Zaprionus indianus' a (Gupta) (Diptera: Drosophilidae) Ankara' da ilk defa rastlanmıştır. Tuzaklarda D. suzukii bireyleri ilk olarak temmuz ayında yakalanmış, en yüksek sayıya ekim ayı içerisinde ulaşmış, kasım ayının son haftasında tuzaklardaki birey sayıları sonlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to monitor the distribution and population densities of Drosophilidae species occured in fruit orchards, bait traps were mounted in six different locations in Ankara. Traps with four different contents were used on two trees in each garden and the potential of the traps to attract vinegar flies was examined. Traps were checked weekly from july to november in 2019 and from april to november in 2020. As a result of this study, Drosophila busckii (Coquillett), D. melanogaster (Meigen), D. phalerata (Meigen), D. simulans (Sturtevant), D.suzukii (Matsuma) species were determined in Ankara province. Zaprionus indianus (Gupta) (Diptera: Drosophilidae) was encountered for the first time in Ankara. D. suzukii individuals were first caught in the traps in july, reached to the highest number in october, and the number of individuals in the traps ended in the last week of november.