Machine learning based sentiment analysis in the view of social robotics
Sosyal robotlar için makine öğrenmesi tabanlı duygu analizi
- Tez No: 712375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜVET, DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZİFE MERVE HAMZAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde dijitalleşme ile birlikte, başta BTC olmak üzere kripto para birimlerine olan talep doğrusal oranda artış göstermektedir. Bu talep doğrultusunda kripto para çeşitliliği artış gösterirken BTC ve ETH piyasadaki yerini korumaktadır. Bu iki temel para birimine olan talep yüksek oranda seyretmesine rağmen değişken piyasa hareketleri/trendler yatırımcıların önünü görememesi ve kimi zaman büyük oranda para kaybetmesine neden olmaktadır. Bunu etkileyen temel faktör olarak merkezi otoriteden uzak bir piyasa olması gösterilebilir ve bu durum piyasayı pek çok dış etkenlere karşı değişken hale getirir. Bunun en temel örneği olarak sosyal medya paylaşımları gösterilebilir. Özellikle toplumda önemli bir kesime hitap edebilen hesaplardan yapılan paylaşımların piyasada dalgalanmaya sebep olduğu söylenebilir. Bu araştırmanın amacı da bu durumdan esinlenerek sosyal medya (bu çalışma için Twitter) paylaşımlarını duygusal olarak analiz ederek, sosyal medyanın BTC fiyatları üzerinde etkisi olduğunu kanıtlamak ve ileri zamana yönelik fiyat tahmini yapmaktır. Bu amaç doğrultusunda“makine öğrenmesi”tabanlı duygusal analiz modeli için denetimli makine öğrenmesi yöntemlerinden olan K-nearest neighbors (KNN), Multinomial Naïve Bayes (NB), Random Forest (RF) algoritmaları ile maksimum oylama algoritması kullanılmış ve bunun sonucunda %91 doğruluk elde edilerek çekilen tweetlerin duygusal puanlama tahmini yapılmıştır. Elde edilen bu duygusal polarite puanları, BTC ve ETH'nin geçmiş fiyat değerleri ile birleştirilerek VAR (vector autoregression) modelinin girdisi olarak kullanılmıştır. Bu model dahilinde Granger nedensellik testi ile bu üç zaman serisi (duygusal polarite puanı, BTC, ETH fiyatları) arasında nedensellik bulunmuştur ve model 7814.08 ($)'lık ortalama mutlak hatayla tahmin yapabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Bitcoin (BTC) has been becoming a mainstream investment asset since the rise of cryptocurrencies in worldwide. It is widespread and a decentralized tool for investment nowadays, so that the volatility of BTC price is under debate. Many researchers address this problem by using machine learning and deep learning methods to predict the BTC price. In this purpose, Twitter data can be an important data resource to predict BTC related topics such as price prediction, price volatility. In this research, we aimed to forecast close price of BTC by using sentiment polarity and historical BTC and Ethereum (ETH) prices. We obtained the sentiment polarity by conducting a sentiment analysis using the Twitter data. These three time-series (BTC, ETH, and sentiment polarity) are concatenated and split into train and test sets. Moreover, train data and lag value are taken as input of vector auto-regression (VAR) model. Hence, we established VAR model to observe the causality between BTC, ETH and sentiment polarity scores of social media posts and to forecast BTC price. As a result, we found causality between BTC and polarity scores along with output of the model (forecasted BTC price) can follows trends in upward and downward direction. Model can predict BTC price with MAE (mean absolute error) of 7814.08 ($).