Renversement des alliances et effacement de la personne, Recherche clinique et anthropologique sur les migrations matrimoniales des hommes en milieu turc immigré en Belgique et leurs effets psychosociaux désorganisateurs
EEvliliklerin tersine dönmesi ve Kişi silinmesi, Belçika Türk toplumunda erkeklerin evlilik göçleri ve yıkıcı psikososyal sonuçları üzerine klinik ve antropolojik araştırma
- Tez No: 712530
- Danışmanlar: PROF. DR. JEAN-LUC BRACKELAİRE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Université Catholique de Louvain
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Belçika'da yaşayan Türk asıllı kızlarla evelenerek Belçika'ya gelen erkeklerde depresyon, kaygı, toplumsal cinsiyet kimliğinde bozulma gibi psikopatolojiler görülmektedir. Ağır klinik sorunların fazlalığı psikopatolojik analiz ihtiyacı doğurmuştur. Araştırma çerçevesinde klinik vaka analiz yöntemi kullanılmış ve 8 vaka analiz edilmiştir. Erkeğin kadının evine gelmesine bağlı olarak yerleşim yerinin matrilokalleştiği, çift hayatında kadın erkek rollerinin yer değiştirdiği, erkeğin karısına bağımlı kaldığı, sosyal reşitliğini kaybettiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, erkek Türkiye'de kazandığı sosyal aktör (sosyal rüşt) statüsünü kaybetmektedir. Erkeğin sosyal reşitliğini kaybetmesi antropolojik çerçevede tanımladığımız kişi silinmesi hipotezimizi doğrulamıştır. Buna bağlı olarak psikolojik bozukluklar ve toplumsal cinsiyet kimliğinde bozulmalar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Psychopathologies such as depression, anxiety, and deterioration in gender identity are seen in men who come to Belgium after marrying women of Turkish origin living in Belgium. The excess of severe clinical problems has led to the need for psychopathological analysis. Within the framework of the research, clinical case analysis method was used and 8 cases were analyzed. It has been determined that depending on the man's coming to the woman's house, the place of residence has become matrilocal, the roles of men and women have changed in couple life, the man has remained dependent on his wife, and has lost his social majority. As a result, men lose their social actor (social majority) status in Turkey. The male's loss of social majority confirmed our hypothesis of individual's deletion, which we defined in the anthropological framework. In parallel with, psychological disorders and deterioration in gender identity have been identified.