Bazı entomopatojen fungus izolatlarının ve diatom toprağının pirinç biti, Sitophilus oryzae (L.) (Coleoptera:Curculionidae) üzerine etkileri
Effects of some entomopathogenic fungi isolates and diatomaceous earth on rice weevil, Sitophilus oryzae (L.) (Coleoptera:Curculionidae)
  1. Tez No: 712654
  2. Yazar: BURAK SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DÜRDANE YANAR, PROF. DR. YUSUF YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada yerel Beauveria bassiana (Bals.) Vuillemin izolatlarının (GOPT-228, GOPT-562 ve GOPT-DYYLD) ve diatom toprağının Sitophilus oryzae (L.) (Coleoptera:Curculionidae)'nin erginleri üzerine etkileri araştırılmıştır. B. bassiana izolatlarının 1x106, 1x107, 1x108 ve 1x109 konidi/ml yoğunluğundaki süspansiyonları ve yerel diatom toprağının 50, 100, 500, 1000, 1500, 2000, 3000 ve 4000 ppm dozları kullanılmıştır. Bunun yanında entomopatojen fungusların 1x108 dozu ile yerel diatom toprağının 500ppm ve 1000ppm dozlarının kombinasyonu çalışılmıştır. Denemeler 3 tekerrürlü ve 2 tekrarlı olarak kurulmuş olup uygulamanın 5, 7, 9, 11, 14. günlerinde ölümler kaydedilmiştir. Ondört günlük inkübasyon süresi sonunda 1x108 konidi/ml dozunda GOPT-228 izolatında %21, GOPT-DYYLD izolatında %31 ve GOPT-562 izolatında %25 oranında ölüm gerçekleşmiştir. Diatom toprağının ise 11. gününde 500 ppm ve 1000 ppm dozunda %100'lere varan ortalama ölümler görülmüştür. Diğer taraftan GOPT-228'in 1x108 spor/ml dozuyla diatom toprağının 500 ppm ve 1000 ppm dozlarının kombinasyonunda sırasıyla %45 ve %73 ölüm oranına ulaşılmıştır. Çalışmaların analiz sonuçlarına göre B. Bassiana, izolatı, diatom toprağı ve izolatların diatom toprağı ile kombinasyonlarının S. oryzae karşı etkili bir mücadele yöntemi olarak kullanılabileceği kanısına varılmış olup yapılacak olan diğer çalışmalara altyapı oluşturabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of local B. bassianaisolates (GOPT-228, GOPT-562 and GOPT-DYYLD) and diatomaceous earth on Sitophilus oryzae were evaluated. İn the study 1x106, 1x107, 1x108 and 1x109 conidia/ml suspensions of B. bassiana isolates and 50, 100, 500, 1000, 1500, 2000, 3000 ve 4000 ppm doses were used. In addition, the combination of 1x108 conidia/ml dose of entomopathogenic fungus and 500ppm and 1000ppm doses of local diatom soil was tested. Trials were established with 3 replications and 2 replications, and deaths were recorded on the 5, 7, 9, 11, 14. days of the application. At the end of the fourteen-day incubation period, GOPT-228, GOPT-DYYLD and GOPT-562 caused 21%, 31% and 25% mortality at 1x108 conidia/ml respectively. On the other hand 500 ppm and 1000 ppm diatom soil caused up to 100% mortality on the 11th day of incubation. In the combination of 500 ppm and 1000 ppm diatomaceous earth with 1x108 spores/ml of GOPT-228, resulted in 45% and 73% mortality respectively. According to the analysis results of the studies, it was concluded that B. bassiana, isolate, diatomaceous earth and combinations of isolates with diatomaceous earth can be used as an effective control method against S. oryzae. The results obtained can form a basis to further studies