Deneysel romatoid artrit modelinde yüzme egzersizinin etkilerinin ve mekanizmasının araştırılması
Investigation of the effects and mechanism of swimming exercise in experimental rheumatoid arthritis model
  1. Tez No: 712767
  2. Yazar: TUĞÇE YAVAŞ DURASILLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EDREMİTLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada deneysel romatoid artrit (RA) modelinde yüzme egzersizinin, hastalığın gelişimi ve şiddetini nasıl etkilediği incelenmiştir. Bu amaçla 80 adet Wistar Albino sıçan kullanılmış ve bu sıçanlar aşağıdaki şekilde 3 gruba ayrılmıştır: 1. Kontrol grubu 2. Artrit grubu 3. Artrit + Egzersiz grubu Complete Freud's Adjuvant (CFA) kullanılarak sıçanlarda adjuvanla uyarılan artrit (AIA) modeli oluşturulmuştur. Adjuvanın uygulandığı gün RA'nın pre-klinik döneminin başladığı kabul edilerek, Artrit + Egzersiz grubundaki sıçanlara yüzme egzersizi yaptırılmaya başlanmıştır. Yüzme egzersizi haftada 5 gün, günde 1 saat olacak şekilde 6 hafta boyunca devam etmiştir. Egzersiz protokolünün bitiminden 48 saat sonra, yani çalışmanın 42. gününde hayvanlar anestezi altında iken abdominal aortadan tek kullanımlık enjektör ile kan alınarak sakrifiye edilmiştir. Alınan kan örneklerinden plazma leptin, ve matriks metalloproteinaz (MMP) aktiviteleri ELISA yöntemiyle belirlemiştir. Eklem dokuları da hücresel infiltrasyon, pannus oluşumu ve kemik rezorbsiyonu açısından histopatolojik olarak incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre yüzme egzersizinin, klinik skorlama ve pençe çapı ölçümleri ile hastalığın klinik seyrinde iyileşme sağladığı tespit edilmiştir. Radyolojik ve histopatolojik bulgular da egzersizin eklem, kemik ve yumuşak dokudaki hasarı azalttığını göstererek klinik skor bulgularını desteklemiştir. Aynı zamanda egzersizin artritin sebep olduğu kilo kaybı üzerinde de iyileştirici etkisi saptanmıştır. Plazma leptin, MMP-1, v MMP-3 ve MMP-8 düzeylerinde anlamlı bir fark bulunamamasına karşın MMP-13 düzeyi egzersiz yapan sıçanlarda diğer gruplara göre anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur. Çalışmadan elde edilen sonuçlar deneysel artrit modelinde düzenli yüzme egzersizi uygulamasının, hastalığın şiddetini belirgin olarak azalttığını göstermiştir. Romatoid artrit hastalarının yaşam kalitesini artırmak için yüzme egzersizinin iyi bir seçenek olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated how swimming exercise affects the development and severity of the disease in an experimental rheumatoid arthritis (RA) model. For this purpose, 80 Wistar Albino rats were used and these rats were divided into 3 groups as follows: 1. Control group 2. Arthritis group 3. Arthritis + Exercise group The adjuvant-induced arthritis (AIA) model was created in rats using Complete Freud's Adjuvant (CFA). It was accepted that the pre-clinical period of RA started on the day the adjuvant was applied, and swimming exercise was started for the rats in the Arthritis + Exercise group. Swimming exercise continued for 6 weeks, 5 days a week, 1 hour a day. 48 hours after the end of the exercise protocol, that is, on the 42nd day of the study, the animals were sacrificed by drawing blood from the abdominal aorta with a disposable syringe while under anesthesia. Plasma leptin and matrix metalloproteinase (MMP) activities from blood samples were determined by ELISA method. Joint tissues were also examined histopathologically for cellular infiltration, pannus formation and bone resorption. According to the results obtained from the study, it was determined that swimming exercise improved the clinical course of the disease with clinical scoring and paw diameter measurements. Radiological and histopathological findings also supported the clinical score findings by showing that exercise reduces damage in joints, bones and soft tissue. At the same time, exercise has been found to have a curative effect on weight loss caused by vii arthritis. Although no significant difference was found in plasma leptin, MMP-1, MMP-3 and MMP-8 levels, MMP-13 levels were found to be significantly lower in exercised rats compared to other groups. The results obtained from the study showed that regular swimming exercise practice significantly reduced the severity of the disease in the experimental arthritis model. It is possible to say that swimming exercise is a good option to improve the quality of life of rheumatoid arthritis patients.