Assessment of traffic management schemes in barnsley
Barnsley'de trafik yönetim planlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 712845
  2. Yazar: GÖKTUĞ TENEKECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DİRK VAN VLİET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Leeds
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Barnsley Metropolitan Borough Council tarafından belirlenen üst düzey hedefleri desteklemek için SATURN kullanan bir ulaşım paketi hazırlandı. Kent merkezinde yayalaştırmanın yaygınlaştırılması ve verimli ulaşımın sağlanması hedeflenerek, ziyaretçiler için erişilebilir ve güvenli bir kent merkezi imajının üretilmesi önerilmektedir. Önerilen 4 şema değerlendirildi: • Oakwell Spine Road geliştirmesi, • Demiryolu boyunca Barnsley-Penistone Yolu bağlantısı, • Otobüs terminali değişimleri ve • Church Street'in bir bölümünün 2 yeni bağlantıyla desteklenen yayalaştırılması: Shambles St.-Sackville St. ve Church St.-Doğu kapısı. Tekliflerle ilgili olarak 9 farklı kombinasyon üretilmiştir ve baz ulaşɩm ağɩna karşɩ test edilmektedir. En iyi önreinin“Barnsley Penistone bağlantısı, otobüs terminali deregülasyonu ve 2 küçük bağlantı”içerdiği bulunduğu Church caddesinin kullanımının sınırlandırıldığı öneridir. • Barnsley Penistone, trafiği azaltarak şehir merkezindeki erişilebilirliği önemli ölçüde artıran ve şehrin Kuzey-Doğusunda yayalaştırmayı destekleyen bir iç çevre yolu görevi gören sisteme bağlantı. • Church Street ve diğer iki bağlantının kullanımının sınırlandırılması, şehir merkezindeki geçen trafiğin azaltarak erişilebilirliği artırmaktadɩr. Öte yandan, otobüs terminali deregülasyonu ve Church Street'in sınırlandırılması, testlerle ve hatta baz ulaşɩm ağ sistemdeki en savunmasız yol kullanıcıları (yayalaştɩrma) öncelikli olarak düşünülmelidir. • Bu önlem paketi, trafik koşullarını önemli ölçüde iyileştirir. Paket, tüm ağ için önemli bir miktar olan erişilebilirliği %2-3 artırır. • Otobüs Kavşağı deregülasyonu, artan erişilebilirlik ve verimlilik açısından trafik akışlarında da önemli gelişmelere sahiptir. • En fazla etkiye sahip olan şema, Barnsley-Penistone demiryolu bağlantısıdır, bunu Shambles St./Sachville St., Doğu kapısı/Countyway bağlantısı, Church Street'in bir bölümünün yayalaştırılması ve ardından Otobüs deregülasyonunu içeren dördüncü şema takip eder.. Son olarak, Oakwell Spine Road'da sistemde önemli bir zaralɩ etkisi var. Bu çalışmada, şemaların etkilerini değerlendirmede olası farklılıkları belirlemek ve olası farklılıkları belirlemek için hem sabah yoğun ve akşam yoğun matriksleri kullanılmıştır. Sabah yoğun trafik saati kavşak operasyonlarında, ulaşɩm ağɩ bazɩnda performans endekslerinde ve trafik yüklemesinde daha önemli olduğu, dolayısıyla çalışma sonucunda sıralamanın değişmediği görülmektedir. Test edilen ağlar tarafından mümkün olan en iyi trafik koşulları sağlanarak, aşırı gecikmelerin yaşandığı“kötü davranan”kavşağı tedavi etmek için ikincil bir test gerçekleştirilmiştir. Old Mill Lane/Huddersfield Road/Victoria Lane kavşağı öncelikli kavşaktan sinyalize kavşağa değiştirildi. Bu bağlantı için farklı sinyalizasyon süreleri (ilgili ara-geçişyeşil bölmelerle) test edildi: en iyi döngü süresinin 125 saniye olduğu tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
A transport package using SATURN was prepared to support the higher-level objectives set by Barnsley Metropolitan Borough Council. It is proposed to produce an accessible and safe town centre image for visitors, aiming at extended pedestrianization in the town centre and efficient transportation. 4 proposed schemes were considered: • Oakwell Spine Road generation, • Barnsley-Penistone Road link alongside railway, • Bus interchange deregulation, and • Pedestrianisation of part of Church Street supported by 2 new links: Shambles St.-Sackville St., and Church St.-East gate. Regarding the proposals, 9 different combinations are produced and tested against the base network. The best package was found to include“Barnsley Penistone link, bus interchange deregulation and 2 minor links with limitation of use of Church street”. • Barnsley Penistone link to the system where significantly improves the accessibility in the town centre by reducing through traffic and acts as a inner ring road in the North-East of the Town supporting the pedestrianization. • Limiting usage of Church Street and two other links acts to reduce the through traffic in town centre, improving accessibility. On the other hand deregulation of interchange and limitation of Church Street must be considered with priority to bus operation where is the most vulnerable road user in the system by tests and even in the base network. • This package of measures significantly improves the traffic conditions. The package improves accessibility 2-3% which is considerable amount for the whole network. • Bus Interchange de-regulation has also significant improvements in traffic flows in terms of increased accessibility and efficiency. • The scheme that has most effect is the Barnsley-Penistone railway link, followed by scheme four which includes Shambles St./Sachville St., East gate/Countyway link, pedestrianization of a part of Church Street, and then with Bus interchange de-regulation. Finally, the Oakwell Spine Road has significant deterioration to the system. In this study both AM and PM matrices are used to identify and possible differences in evaluating the effects of schemes. It appears that AM traffic patterns are more significant in junction operations, global performance indices and assigned flows, hence the ranking has not changed as a result of the study. Satisfying the best possible traffic conditions by the tested networks, a secondary test is carried out to treat the“badly behaving”junction which is experiencing excessive delays. The junction of Old Mill Lane/Huddersfield Road/Victoria Lane is changed from priority junction to signalized junction. Different cycle times (with associated optimal green splits) were tested for this junction: the best cycle time was found to be 125 seconds.