Оптимизиране на физическата подготовка на 17-19 годишни състезатели по бадминтон в република турция
Türkiye Cumhuriyeti'nde 17-19 yaş müsabık badmintoncularda fiziksel hazırlığın optimizasyonu
- Tez No: 713278
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHİM COŞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Bulgarca
- Üniversite: Nacionalna Sportna Akademija Vassil Levski-Sofia
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç badminton oyuncularının fiziksel antrenman düzeylerini ortaya çıkarmak ve optimizasyonu için fırsatlar yaratmaktı. Çalışmaya İstanbul'daki spor kulüplerinden 7 ve 10 yıllık spor tecrübesine sahip 17-19 yaşındaki badmintoncular katıldı. Araştırma amacına ulaşmak için aşağıdaki yöntemler kullanıldı; uzmanlaşmış bilimsel ve metodolojik literatürün teorik analizi, test setini belirlemek, uzman değerlendirmesi, morfofonksiyonel ölçüm ve testler, badminton oyuncularının fiziksel antrenmanlarının değerlendirilmesi ve kontrolü için normatif temelin geliştirilmesi, matematiksel ve istatistiksel yöntemler (varyasyon, korelasyon ve sigma yöntemi). Elde edilen veriler ve sonuçlar, temel faktör olarak atletik antrenmana odaklanarak, temel fonksiyonel, spesifik fiziksel hazırlığın geliştirilmesine ilişkin formların, araçların ve testlerin tasarımında ve denenmesinde bilimsel araçlarımızın etkinliğini doğrulamaktadır. Atletik antrenman yardımıyla fiziksel niteliklerin geliştirilmesi için geliştirilen örnek model, atletik antrenman araçlarını ve yöntemlerini iyileştirmek ve uzun süreli yönetimi optimize etmek için antrenman sürecinin organizasyonunu iyileştirmeye katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to reveal the physical training levels of young badminton players and to create opportunities for their optimization.17-19 year old badminton players with 7 and 10 years of sports experience from sports clubs in Istanbul participated in the study. The following methods were used to achieve the research purpose; theoretical analysis of specialized scientific and methodological literature, determining the test set, expert evaluation, morphofunctional measurements and tests, development of the normative basis for the evaluation and control of the physical training of badminton players, mathematical and statistical methods (variation, correlation and sigma method). The data and results obtained confirm the effectiveness of our scientific tools in the design and testing of forms, tools and tests for the development of basic functional, specific physical readiness, with a focus on athletic training as the main factor. The exemplary model developed for the improvement of physical qualities with the help of athletic training can contribute to improving the organization of the training process to improve athletic training tools and methods and optimize long-term management.