Farmasötik inhaler sistemlerinin hasta kullanım becerilerinin incelenmesi
Investigation of patient usage skills of pharmaceutical inhaler systems
- Tez No: 714383
- Danışmanlar: PROF. DR. HANEFİ ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Astım ve KOA hastalığına sahip hastaların tedavisinde endike olan bronkodilatörler ve steroidlerin farklı farmasötik formlarda uygulaması mevcuttur ancak en çok tercih edilen uygulama yolu inhalasyon şeklindedir. İnhalasyon yolunun avantajları arasında hastanın daha az aktif madde ile etkili bir şekilde tedavi edilebilmesi, tedavinin daha hızlı başlaması, sistemik dolaşıma taşınan aktif madde oranının oldukça az olması ve yan etkilerinin seyrek görülmesi yer almaktadır. Dezavantajları arasında pahalı olması ve kullanım hatalarının sıkça gözlemlenmesi söylenebilir.Bu araştırmada hastaların ölçülü doz inhaler (ÖDİ), Turbuhaler ve diskus gibi başlıca inhalasyon sistemlerini kullanma yetileri değerlendirilmiş ve inhalasyon gruplarındaki ilaç sistemlerinin kullanım zorluğu konusuna öneri niteliği taşıyacak bir çalışma amaçlanmıştır. Kullanım becerilerine dikkat çekilerek hastaların bazı ilaçların kullanımı hakkında uygulamalı olarak eğitilmesi ve bilgilendirilmesi konularında farkındalık oluşmasına katkı sağlanacaktır. Eczanede yapılan ölçümlendirme ve Hasta Memnuniyet Anketi. İlaç kullanımı ve mahiyeti ile ilgili ölçümlemeler. Hastaların kullanmakta olduğu aerosollar ile ilgili temel kullanış eksikliği yüksek oranda mevcut ve ilaç ile ilgili hastaları bilgilendirme zaafiyeti yüksek. Hastaların kullanmakta olduğu preparatın kullanım şekli ve yöntemi farmakolojik aktivasyon açısından çok büyük bir önem teşkil etmekte. Bu eğitim hastaya mutlaka verilmeli.
Özet (Çeviri)
Bronchodilators and steroids, which are indicated in the treatment of patients with asthma and COA, are available in different pharmaceutical forms, but the most preferred route of administration is inhalation. The advantages of the inhalation route include the fact that the patient can be treated effectively with less active substance, the treatment starts faster, the rate of active substance transported into the systemic circulation is very low, and the side effects are less. The disadvantages are that it is expensive and usage errors are frequently observed.The ability of patients to use majör inhalation systems such as MDI, Turbuhaler and discus was evaluated with this study, and it was a study that would suggest the difficulty of using drug systems in inhalation groups. By drawing attention to their usage skills, perhaps the practical training of the patients will shed light on making the information sufficient.