Kompozit betonarme kirişlerin deneysel ve teorik olarakincelenmesi
Experimental and theoretical investigation of compositereinforced concrete beams
  1. Tez No: 714739
  2. Yazar: MOHAMMAD BILAL JALALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mekaniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yeni nesil kompozit malzemeler, diğer sektörlerde kullanıldığı gibi inşaat sektöründe de kullanması günden güne artmaktadır. Kompozit malzemeler, yüksek mukavemet/ağırlık oranı, aşındırıcı olmayan yapısı, hafifliği, düzgün yüzeyli yapısı vb gibi etkin özelliklere sahiptir. Beton çeşitli avantajlara sahip olduğundan inşaatlarda en çok kullanılan yapı malzemelerden biridir. Geleneksel beton güçlü basınç dayanımına sahip olmasına karşın zayıf çekme dayanıma sahiptir. Çekme dayanımındaki bu zayıflığı ortadan kaldırmak ve bunun yanı sıra betonun sünekliğini iyileştirmek için geleneksel betonda makro sentetik fiber kullanılmıştır. Çalışma kapsamında slump testi, basınç testi, yarma testi, eğilme testi, küp ultrasonic beton testi ve Schmidt çekiç testi yapıp makro sentetik fiberlerin kullanılması ile betonun mekanik özellikleri araştırılmıştır. Çeliğin korozyona uğraması inşaatta en öne çıkan problemlerden biri olarak bilinmektedir. Günümüzde korozyon dayanımı yüksek, çeliğe göre daha hafif ve yüksek dayanımlı GFRP (Cam Fiber Tekviyeli Plastik) donatıları kullanılmaktadır. Çalışmanın ikinci kısmında betonarme kirişler üzerinde dört noktalı eğilme deneyi yapılmıştır. Dikdörtgen kesitli hibrit (çelik-GFRP-lif) donatılı kirişler tasarlanmıştır. Sunulan çalışmanın kesiti 0.20x0.15m ve boyu 1.24m olarak seçilmiştir. Bu deneysel çalışmada, toplam 15 adet betonarme kiriş üretilmiştir. Bu çalışmanın parametreleri, hacimce %0.4 ve %0.8 oranında makro sentetik lif, çelik donatı ve GFRP donatıdan oluşmaktadır. Bu kirişlerden 6 tanesi CFRP (Karbon Fiber Tekviyeli polimer) ile güçlendirilmiştir. Deney sonuçları sonlu elemanlar modeli Abaqus programından elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of new generation composite materials in the construction industry is increasing day by day as they are used in other sectors. Composite materials have effective properties such as high The use of new generation composite materials in the construction industry is increasing day by day as they are used in other sectors. Composite materials have effective properties such as high strength/weight ratio, non-abrasive structure, lightness, smooth surface structure, etc. Concrete is one of the most widely used building materials in construction because it has various advantages. Conventional concrete has strong compressive strength but weak tensile strength. Macro synthetic fiber has been used in conventional concrete to eliminate this weakness in tensile strength as well as improve the ductility of concrete. Within the scope of the study, the mechanical properties of concrete were investigated by performing the slump test, pressure test, splitting test, bending test, cube ultrasonic concrete test and Schmidt hammer test and using macro synthetic fibers. Corrosion of steel is known as one of the most prominent problems in construction. Today, GFRP (Glass Fiber Reinforced Polymer) reinforcements with high corrosion resistance, lighter than steel and high strength are used. In the second part of the study, a four-point bending test was carried out on reinforced concrete soils. Rectangular cross-section hybrid (steel-FRP-fiber) reinforced beams are designed. The cross-section of the presented study is 0.20x0.15m and 1.24m in length. In this experimental study, a total of 15 reinforced concrete beams were produced. The parameters of this study are: 0.4% and 0.8% macro synthetic lif by volume, steel reinforcement and FRP reinforcement. 6 of these beams are reinforced with CFRP (Carbon Fiber Reinforced Polymer). The experimental results were compared with the results obtained from the finite element model Abaqus program.