Functional testing of telecommunication application with selenium and appium automation tools
Selenıum ve appıum otomasyon araçları ile telekomünikasyon uygulamasının fonksiyonel testi
- Tez No: 714911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BÖLÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Manuel yazılım testleri, test stratejisine uygun test planlaması, uygun test senaryolarının yazılması, test senaryolarının yürütülmesi ve tüm bu süreçlerin sonunda raporlama yapılması test mühendislerinin işini zorlaştırmaktadır. Açık kaynak araçları kullanılarak yazılım test otomasyonu gerçekleştirildiğinde, yazılım test mühendisleri çeşitli alanlarda artan verimlilik ve maliyet tasarrufundan yararlanır. Bu çalışmanın amacı, manuel test ile otomasyon testi için gereken süreyi karşılaştırmak ve ayrıca yazılım test otomasyonunda kullanılan Ardışık yöntemin test yürütme sürelerini Çoklu İş Parçacık yöntemiyle karşılaştırmaktır. Ardışık yöntem ve Çoklu İş Parçacık yöntemi kullanılarak yapılan deneysel test otomasyon sonuçları literatürler incelenerek zaman açısından karşılaştırılmıştır. Bu deneyler sonucunda Çoklu İş Parçacık yönteminin Ardışık yönteme göre zaman açısından yüzde 73 verim sağladığı keşfedildi. Yazılım test otomasyonu alanında gelecekteki araştırmalar bu yöntemleri iyileştirebilir ve yazılım test mühendislerinin işini kolaylaştırabilir.
Özet (Çeviri)
Manual software tests, test planning in accordance with the test strategy, writing appropriate test scenarios, executing test scenarios, and reporting at the end of all these processes make the job of test engineers difficult. When software test automation is performed using open source tools, software test engineers benefit from increased efficiency and cost savings in a variety of areas. The goal of this study is to compare the time required for manual testing versus automation testing, as well as to compare the test execution times of the Consecutive method used in software test automation versus the Multi-Thread method. The experimental test automation results using the Consecutive method and the Multi-Thread method were compared in terms of time by analyzing the literature. As a result of these experiments, it was discovered that the Multi-Thread method provided a 73 percent efficiency in terms of time when compared to the Consecutive method. Future research in the field of software test automation may improve these methods and make the work of software test engineers easier.