Effect of heat treatment parameters on the q-factor of FE-NI superalloys
FE-NI süperalaşımlarında ısıl işlem parametrelerinin kalite faktörüne etkisi
- Tez No: 714970
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Q-faktörü veya kalite faktörü, mekanik bir yapıdaki enerji kayıplarını gösteren boyutsuz bir parametredir. Bobinlerde, kondansatörlerde, rezonans devrelerinde, rezonans cihazlarında, enerji aktarım hatlarında ve jiroskoplarda yaygın olarak kullanılan bir fenomendir. Yüksek Q-faktörlü malzemeler, uzay,savunma ve hacılık endüstrilerinde kullanılmaktadır. Malzemenin salınımı sırasında düşük enerji kaybı, yüksek Q-faktörünü ifade eder. Yüksek Q-faktörlü malzemelerin ticari uygulamalarda kullanılması, ekonomik nedenlerden dolayı kuvars yerine kolay erişilebilir metalik malzemelerin kullanılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Ni-Span C902, 42NiCrTiAl, 42NiCrTiAl, 36NiCrTiAl süperalaşımlarında ısıl işlemin Q-faktör değerlerine etkisini ve Q-faktörü ile malzeme özellikleri arasındaki ilişkiyi anlamatır. Süperalaşımların Q-faktörü, sadece mekanik özelliklere değil aynı zamanda mikroyapıya da bağlı olduğu görülmüştür. Tane boyutu, tavlama ikizleri, tane sınırı geometrisi ve çökeltilerin süperalaşımların Q faktörünü değiştirdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Q-factor or quality factor is a dimensionless parameter that indicates loses of energy in a mechanical structure. It is a phenomenon commonly used in coils, condensers, resonant circuits, resonant devices, transmission lines and gyroscopes. High Q-factor materials are used in space, defence and aviation industry. Low energy loss during oscillation of material connotes high Q-factor. Utilization of high Q-factor materials in commercial applications necessitate easily accessible metallic materials to be used rather than quartz because of economic reasons. In this study, Ni-Span C902, 42NiCrTiAl, 42NiCrTiAl, 36NiCrTiAl superalloys are studies in order to understand the effect of heat treatment process to their Q-factor values and the relationship between Q-factor and materials' properties. It is been seen that Q-factor of superalloys depend on not only mechanical properties but also microstructure. Grain size, annealing twins, grain boundary geometry and precipitates were observed to change the Q-factor of superalloys.