Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama Ve Araştırma Merkezinde 2020 yılında yapılan Pap Smear Testlerinin HPV-DNA ve kolposkopi sonuçlarıyla değerlendirilmesi
Evaluation of Pap Smear Tests Performed in Zonguldak Bülent Ecevit University Health Application and Research Center in 2020 with HPV-DNA and colposcopy results
  1. Tez No: 715117
  2. Yazar: MURATHAN CANDALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNTER DİLSİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ATAY ÖZTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Kadın doğum polikliniğimizde 2020 yılı boyunca yapılan Pap smear testlerinin sonuçlarının kolposkopik biyopsi ve HPV DNA testi sonuçlarıyla değerlendirilmesi amaç edinilmiştir. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda 2020 yılında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kadın Doğum Polikliniği'ne başvuran ve Pap smear alınan 1332 kadından 30 ile 65 yaş arası olan 1079 kişi yer almıştır. Bulgular: Bin yetmiş dokuz (1079) smear sonucunun 986'sı negatif, 76'sı ASC-US, üçü AG-US, biri ASC-H, dokuzu LSIL, üçü HSIL ve ikisi karsinom olarak raporlandı. Diğer benzer çalışmalara göre yüksek ASC-US oranları saptanması hastanemizde sitoloji testinin konvansiyonel yapılmasının sonucu olarak yorumlandı. Smear sonucu ASC-US, AGUS ve ASC-H olan toplam 80 hastanın HPV-DNA tiplendirme testinin %82,50'sinin negatif, %17,50'sinin pozitif olduğu görülmektedir. Toplam 80 hastanın HPV-DNA tiplendirme sonuçları incelendiğinde, %6,25'inin 16, %1,25'inin 16 ve HR (diğer yüksek riskli HPV türleri), %1,25'inin 18 ve HR, %8,75'inin HR olduğu görülmektedir. Kalan anormal sitolojili hastaların da HPV-DNA tiplendirmeleri katılınca diğer yüksek riskli HPV tipleri başı çekmektedir. Bu yüzden ileride yapılacak bir aşılama programlarında diğer yüksek riskli HPV tiplerini kapsayan aşılar tercih edilebilir. Anormal sitolojiye sahip hastaların yaş ortalaması genel Pap smear alınan popülasyona göre daha düşük çıkmıştır. Bu da taramanın gerekliliğini ortaya koymaktadır. Sonuç: Serviks kanseri HPV ile ilişkisi bariz olarak ortaya konmuş, kolay yollarla ve minimal invaziv işlemlerle taranabilen bir kanser çeşididir. Yöntem ne olursa olsun tarama, popülasyona yayılarak yapıldığında toplumlarda servikal kanserde mortalite ve morbidite oranlarını düşürmüştür. Ayrıca aşılama ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı bilinçlendirme konusunda verilecek eğitimler geleceğe yapılacak uzun vadeli yatırımlar olacaktır. Bu aşamada yaptığımız çalışmanın aşılama ve tarama çalışmalarına katkı sağlayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Assessing the results of Pap smear tests and comparing them with colposcopic biopsy and HPV DNA test results. Materials and method: Pap smear tests of overall 1079 patients were examined and compared out of 1332 patients aged between 30-65 years that applied to Gynecology Policlinics at Health Research Center of Zonguldak-Bülent Ecevit University during 2020. Results: Results of 1079 Pap smear tests are 986 negative, 76 ASC-US, 3 AG-US, 1 ASC-H, 9 LSIL, 3 HSIL and 2 carcinoma respectively. High rates of ASC-US interpreted by the usage of conventional Pap smear testing than other studies. Eighty (80) patients that had Pap smear results with ASC-US, AG-US and ASC-H had %17,50 percent positive HPV-DNA test rate. Those 80 patients had %6,25 HPV 16, %1,25 HPV16 and HR (other high-risk HPV types), %1,25 18 and HR and %8,75 HR respectively. When we added the other abnormal HPV results HPV HR was the most common result among the other results. Thus, future programs of HPV vaccination that covers other high-risk HPV types could be more useful in the region. Patients that have abnormal Pap smear results were younger than the general Pap smear group. This supported screening programs are useful even in early ages. Conclusion: Cervical cancer is highly related to the HPV infection and could be screened with easy and minimal invasive methods. Whatever the method is, screening of cervical cancer decreases the morbidity and mortality rates when delivered populationwide. Furthermore, it is the fact that vaccination and education programs about venereal diseases are long-term but feasible and cost-effective investments for the future to prevent cervical cancer. At this stage this this study could contribute to the vaccination and screening programs.