Esporcular, bilgisayar oyunu oynayanlar ve bilgisayar oyunu oynamayanların mental rotasyon, reaksiyon zamanı, bilişsel esneklik düzeylerinin incelenmesi
Investigation of mental rotation, reaction time, cognitive flexibility levels of esports players, computer gamers and NON-gamers
  1. Tez No: 715197
  2. Yazar: ENES CAN AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada esporcular, bilgisayar oyunu oynayanlar ve oynamayanların reaksiyon zamanları, bilişsel esneklikleri ve mental rotasyon performanslarını incelemek amaçlanmıştır. Çalışmaya esporcu, bilgisayar oyunu oynayan ve bilgisayar oyunu oynamayan toplam 45 erkek katılımcı gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara mental rotasyon performansları için bilgisayar tabanlı görüntü dosyaları, reaksiyon zamanları için bilgisayar destekli bir program ve Bilişsel Esneklik Envanteri uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS“22.0”programı kullanılmıştır. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi, iki grup arasında yapılan karşılaştırmalarda Bağımsız Örneklem T testi ve Mann-Whitney U testi, üç grup arasında yapılan karşılaştırmalarda Kruskal-Wallis testi ve Tek Yönlü ANOVA kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişkiler Spearman korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. α
Özet (Çeviri)
This study was aimed to examine and compare performances of esports players, computer game players and non-gamers in terms of reaction time, cognitive flexibility and mental rotation. A total of 45 male participants consisting of esports players, computer gamer and non-gamer voluntarily enrolled in the study. Computer-based image files for mental rotation performances, a computer-assisted program for reaction times and Cognitive Flexibility Inventory were applied to the participants. Analysis of the data aquired was then carried out with the SPSS“22.0”program. Conformity of variables to normal distribution was assessed with Shapiro-Wilk test, comparisons between two groups were assessed using Independent Sample T test and Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test and One-Way ANOVA were used for comparisons between three groups. The relations between the variables were examined with the Spearman correlation coefficient. α