Comparison of elderly living in nursing home and at home in terms of hand function
Huzurevinde ve evde yaşayan yaşlıların el fonksiyonları açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 715290
  2. Yazar: MEHMET MUSA IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YAZICI MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Geriatri, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation, Geriatrics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Huzurevinde ve Evde Yaşayan Yaşlıların El Fonksiyonları Açısından Karşılaştırılması. Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ABD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul Bu çalışmanın amacı; yaşlı bireylerin ikamet şekillerinin, kendi işlerini yaptıkları ev ortamı ile başkalarının onlara hizmet ettiği huzurevi yaşamının el fonksiyonları üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya Ekim 2021-Aralık 2021 tarihleri arasında Nezih Huzurevi'nde ve İstanbul ili içinde kendi evinde yaşayan, 65 yaş ve üzerinde olan 55 geriatrik birey( 38K, 17E ) dahil edildi. Bireyler ikamet şekillerine göre iki gruba ayrıldı. Huzurevinde yaşayan yaşlılar Grup 1 (n=27; 79.3±7.52 yıl) , evde yaşayan yaşlılar Grup 2 (n=28, 75.32±7.25 yıl) olarak belirlendi. Bireylerin; bilişsel işlev düzeyini ölçmek için Mini-Mental Durum Anketi, elin duyusal durumunu değerlendirmek amacıyla Nottingham Duyu Değerlendirmesi uygulandı. El becerisini değerlendirmek için Purdue Pegboard test kullanıldı. Elin kas kuvvetini ölçmek için el dinamometresiyle El Kavrama Kuvveti Değerlendirmesi ve el bileği ekleminin hareket durumunu değerlendirmek amacıyla gonyometre ile Eklem Hareket Açıklığı Değerlendirmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of the residence style of elderly individuals on the hand functions of the home environment and the nursing home. The study included 55 geriatric individuals (38F, 17M) aged 65 and over, living in Nezih Nursing Home and in their own home in Istanbul between October 2021 and December 2021. Individuals were separated into two groups according to their type of residence. The elderly participants were determined that live in a nursing home as Group 1 (n=27; 79.3±7.52 years), and the elderly living at home as Group 2 (n=28, 75.32±7.25 years). Mini Mental State Examination was applied to evaluate the cognitive function levels of individuals, and the Nottingham Sensory Assessment was used to assess the sensory state of the hand. Purdue Pegboard Test was used to assess hand dexterity. To evaluate the muscle strength of the hand, Hand Grip Strength Evaluation with a hand dynamometer and Joint Range Of Motion Evaluation with a goniometer to evaluate the range of motion of the wrist joint were performed.