Cumhuriyet'ten günümüze aktüel dergilerde illüstrasyon sorunları ve bir aktüel dergi için uygulama çalışması
The Illustration problems in actual periodicals from the republic period until now and a practical application study for an periodical
  1. Tez No: 71547
  2. Yazar: BULGAN SAYGIN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Başlangıcından günümüze dergiciliğimiz genel bir değerlendirme altına alındığın da; önceleri belirli bir kesime yönelik bir yayın anlayışının hakim olduğu görülmüştür. İlk dergimiz olan Vekkayi-i Tıbbiye 26 Mart 1849 da yayınlanmıştır. 1870 lerde dergiler kitlelere ulaşırsa da II. Abdülhamid'in ağır sansür uygulamaları sonucu çok sesli bir dergiciliğin gelişmesini engellenmiştir. O dönemde dergiler, çoğunlukla toplumsal sorunların, düşünce ve edebiyatın tartışıldığı alanlar olduğundan sık sık sansürle karşılaşılmışlardır. Bu dönemde yayınlanan dergilerde bir düzen ve biçimden bahsetmek de güçtür. Biçimsel olarak bugünden çok farklı olan dergiler, 2 sayfadan 517 sayfaya kadar değişik hacimdedirler. Boyutları cep kitabı ile gazete arasında değişirken içerik ön plana alınıp, görsel kaygılardan uzak kalınmıştır. Görüntü olarak basit kenar süslemeleri -vinyetler- ve kime çizdirildiği belli olmayan birkaç karikatür yayınlanmışsa da, bunlar zaman zaman o dergilerin kapatılmasına neden olmuştur. Cumhuriyete gelindiği yıllarda karikatürlerin dergilerdeki yerinin arttığı görülmüştür. Sonuç olarak Cumhuriyete kadar dergicilikte illüstrasyondan ve nasıl kullanıldığından söz etmek henüz mümkün değildir. Cumhuriyetin kuruluşundan 1980lere kadar yayınlanan dergilerin traj ve etkinlik olarak belli bir düzeye ulaşması beklenirken sık sık yaşanan siyasi çalkantılar, bu beklentiyi engellemiştir. Önceleri Time modeli taklit edilmiş, yabancı dergilerle yapılan işbirliği sonucu haber ve fotoğraf alış-verişine başlamıştır. Haber ve araştırmalar için hazırlanan illüstrasyonlar ve bazı karikatürler de bu dergilerde yayımlanmıştır. Önceleri dergilerde bolca fotoğraf kalitesiz bir baskıyla yayımlanmışsa da bu bir yeniliktir. Gündem iç ve dıştaki yaşayan olaylarla belirlenmiş ve ilgi çekiciliğine göre de trajı etkilemiştir. İllüstrasyon alıntılar dışında, yerli çizer çalışmaları kapakta yer almıştır. Buin amaçla dergiler iilüstratörleri bünyelerinde bulundurmuş ve künyede isimlerine yer verilmiştir. 1980 sonrası baskı kalitesi reklam gelirleri ve traj yönünden büyük gelişmeler kaydedilmeye başlanmıştır. Traj arttırmak amacıyla yapılan uygulamalardan birisi de bol fotoğraf ve illüstrasyon kullanımı olmuştur. Bununla birlikte de özensiz ve tasarım kaygısından uzak sayfalarla da karşılaşılmıştır. Birçok yerde küçük-büyük illüstrasyonlar, fotoğraflar, renkler kullanılmaya başlanmıştır. Tasarımın görsel elemanlarından olan illüstrasyon fotoğrafla birlikte gerektiği yerde ve gerektiği kadar kullanıldığında, trajı arttıran bir etkisinin olduğu saptanmıştır. Görsel sanatlardan uzak geniş kitleler, görsel eğitimlerinin çoğunlukla süreli yayınlar dan gördüklerinden almışlardır. Resim altlarının en çok okunan satırlar olduğu gerçeğinden yola çıkıldığında, dergilerdeki görsel elemanların resmin ve sanatın benimsenmesinde önemli bir etkisinin olduğu söylenebilir. Dergi illüstrasyon ilişkisi bu bilgiler doğrultusunda incelenmiştir. Görsel elemanların basında kullanım yoğunlukları ve biçimi için bugüne dek yapılmış herhangi bir araştırma bulunmadığından araştırmaya bu dergileri tarayarak başlanmıştır. Günümüz de dergi tasarımı ve illüstrasyon konusunda ülkemizde bir hareketlenme görülmektedir. Resimlemeyle ilgili klasik çalışma biçimi son anda illüstratörün eline metin örneğinin tutuşturulması yöntemidir. Bunun sonucundaki çalışmalar da pek tatmin edici olamadıkları gibi çoğu zaman sorun alıntıyla özümlenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY It was seen that, if we put our magazine publishing history under a general inspection beginning from the start point upto now, there dominated at the beginning a publicati on form addressed to only a minority. Although then it vaw extended to public, heavy censorship sanctions by Abdülhamid Second prevented the there met with very frequ ent censor sanctions. And the view of magazines were not like today's. In respect weith page number, it was seen a great variation between magazines that Vekkayi-i Tıbbiye was two pages and Mecmua-i Fünun 517 pages. They were unworried for visual aspect but worried for the content as well as there existed a great variation in page numbers such as a newspaper and booklet. As you now, infinite letter styles in calligraphy were unabled to adopt to the press. Although a few caricatures were drawn by unkown cari caturists for visual aspect, these cartoons caused them to stop publishing. In the years becoming close to the republic, the drawings of caricaturists on magazines increased however, they were mostly taken place within humor magazines. In the period from the republic found to 1980', although the magazines published were reached at a certain rank in terms of efficiency and press number, frequent political fluctuations happened to prevented the expected development. At the beginning, Time model was imitated and besides it, they made collaboration with foreign magazines for photography and news flow. And in general, quotation were mostly made. An abun dant photography in unqualified printing should be taken as renewal. The agenda was determined putting into consideration the event occurences both inside and outside and its attractiveness degree were effecting the press number. Illustrations were sea- rely taken place and in general at the heading page. Therefore, the illustrators wereemployed with the magazines and their names wer appeared on magazine identificati on tag. Rapid developments in the technology caused our magazines to renew theirselves in terms of formation and also caused them to set up with their original language. The fact that T.V. had entered into broadcast field effected the magazines together with mass-media. The negative effects undergone were also become propulsive force for press-media. And for catching up with colored world of T.V. and for attracting new generation, they leaded to make theirselves development in formation and content. After 1980' there started achieving a great development in terms of press number and printing quality and also advertisement incomes. One of the applications made for increasing the press number was that of using abun dant photography and illustrations. In addition, improper and desultorily prepared pa ges were introduced. In most places, extreme usage in photography and colors and small and large illustrations were taken place. Considering that illustration has a mission for the sake of letting reads be fondled, it became evident how important the team work is.