Adölesan voleybolcularda tabata protokolüyle uygulanan 6 haftalık pliometrik egzersizlerin fiziksel ve bazı motorik özellikler üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of 6 weeks pliometric exercise appliced with tabata protocol on physical and some motoric features in adolescent volleyball
- Tez No: 715699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT AYDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, 6 haftalık Tabata protokolü ile uygulanan Pliometrik egzersizinin 11-14 yaş adölesan voleybol oyuncularında fiziksel ve bazı motorik parametreler üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya, yaş ortalamaları Deney (n:15) 12,83±2,35, Kontrol (n:14) 13,33±0,39 olmak üzere toplam 29 voleybol oyuncusu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışma protokolü, 6 hafta boyunca haftada 2 gün, Tabata protokolü ile uygulanan Pliometrik egzersiz programını kapsamaktadır. Sporcuların vücut ağırlığı, beden kütle indeksi, vücut kas kütlesi, vücut yağ kütlesi, vücut yağ yüzdesi, yağsız vücut kütlesi, toplam vücut suyu değerleri ölçüldü. Motorik özelliklerinin tespitinde 30m sürat, t-çeviklik, 20m mekik koşusu, dikey sıçrama, çoklu sıçrama ve denge testleri ön test ve son test şeklinde uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of plyometric exercise applied with the 6-week Tabata protocol on physical and some motoric parameters in 11-14 years old adolescent volleyball players. A total of 29 volleyball players, whose mean age was experiment (n:15) 12.83±2.35, control (n:14) 13.33±0.39, voluntarily participated in the study. The study protocol includes the plyometric exercise program applied with Tabata protocol, 2 days a week for 6 weeks. body weight, body mass index, body muscle mass, body fat mass, body fat percentage, lean body mass and total body water values of the athletes were measured. 30m speed, t-agility, 20m shuttle run, vertical jump, multiple jump and balance tests were applied as pre-test and post-test to determine their motoric characteristics.