Synthesis of high quality graphene and investigation of the use of graphene based materials for energy storage applications
Yüksek kaliteli grafen sentezi ve enerji depolama uygulamaları için grafen bazlı malzemelerin kullanımının araştırılması
- Tez No: 716301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN YURDDAŞKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Her geçen gün artan enerji ihtiyacı ile birlikte enerjinin üretimi kadar depolanması da oldukça önem arz etmektedir. Özellikle dünya üzerindeki fosil yakıt kaynaklarının azalmaya başlaması ile birlikte elektrik enerjisi kullanım oranı oldukça hızlı artmaktadır. Elektrik enerjisinin üretimi için güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanılmaktadır. Elektrik enerjisinin üretimi kadar önemli olan bir diğer konu ise üretilen enerjisinin verimli bir şekilde depolanabilmesidir. Yeni nesil enerji depolama sistemleri arasında en verimli olanı lityum iyon pillerdir. Bu tez kapsamında lityum iyon pillerin daha verimli hale getirilmesi için sistemin en önemli bileşenlerinden olan anodun, yeni nesil bir malzeme olan grafen ile verimliliğinin arttırılması üzerine çalışmalar yapılmıştır. Farklı yöntemlerle grafen üretimi yapılmış olup anodik performansları değerlendirilmiştir. Üretilen grafen numuneleri X-ışını difraktometresi, taramalı elektron mikroskobu, Xışını fotoelektron spektroskopisi, Raman spektroskopisi analizleri ile incelenmiştir. Grafen numunelerin anot performansları ise elektrokimyasal analiz yöntemiyle incelenmiştir. Sonuçlar, üretilen grafen numunelerin anot malzemesi için kullanılmak üzere uygun olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda sonuçlar, üretilen grafen anot yapıların günlük hayatta sıklıkla kullanılan lityum iyon pillerde kullanımının uygun olduğunu da ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
With the ever-increasing need for energy, the storage of energy is as important as its production. Especially with the decrease in fossil fuel resources in the world, the rate of use of electrical energy is increasing very rapidly. Renewable energy sources such as solar energy and wind energy are used for the production of electrical energy. Another issue as important as the production of electrical energy is the efficient storage of the produced energy. Among the new generation energy storage systems, lithiumion batteries are the most efficient. Within the scope of this thesis, studies have been carried out to increase the efficiency of the anode, which is one of the most important components of the system, with graphene, a new generation material, in order to make lithium-ion batteries more efficient. Graphene was produced by different methods and its anodic performances were evaluated. The produced graphene samples were analyzed by X-ray diffractometry, scanning electron microscopy, X-ray photoelectron spectroscopy, and Raman spectroscopy analysis. Anode performances of graphene samples were investigated by the electrochemical analysis method. The results showed that the produced graphene samples are suitable to be used for the anode material. At the same time, the results also revealed that the produced graphene anode structures are suitable for use in lithium-ion batteries, which are frequently used in daily life.