Prematüre yenidoğanlarda profilaktik surfaktan ile erken (kurtarma) surfaktan uygulamasının etkinliğinin ve neonatal sonuçlar üzerine etkisinin karşılaştırılması
- Tez No: 716526
- Danışmanlar: UZMAN MUSTAFA KURTHAN MERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Respiratuar Distres Sendromu tanısı almış 260 -320 gestasyon haftası arasında doğan prematüre yenidoğanlarda profilaktik (doğumdan sonraki ilk 30 dk içinde) ve erken kurtarma (doğumdan sonraki ilk iki saat içinde) endotrakeal surfaktan tedavisi uygulanan hastalarda surfaktan tedavisinin klinik etkinliği ve neonatal sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza 1 Kasım 2019- 31 Ağustos 2021 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatarak tedavi gören 26-32 GH arasında doğan Respiratuvar Distres Sendromu tanısı almış preterm hastalar dahil edildi. Retrospektif tanımlayıcı çalışma olarak dizayn edilen çalışmada kullanılan hasta verileri hasta dosyaları taranarak derlendi. Bulgular: Çalışmaya 78 hasta dahil edildi. Profilaktik grupta ortalama gestasyon haftası 28,0±1,4 hafta, doğum ağırlığı 1138,2± 231,4 gr iken erken kurtarma grubunda gestasyon haftası ortalama 28,7±1,6 hafta, doğum ağırlığı 1199,8±216,1 gr idi. Gestasyon haftası açısından sınırda anlamlı farklılık gözlendi. Gruplar arasında ilk doz sürfaktan dozu açısından anlamlı fark yokken toplam doz surfaktan profilaktik grupta anlamlı olarak yüksekti (225 mg/kg'a karşın 200 mg/kg). Mükerrer surfaktan uygulanan hasta sayısı profilaktik grupta 14 (%14) iken erken kurtarma grubunda 6 (%14) hastaydı, fark istatistiksel olarak anlamlı yüksek idi. İlk hafta ekstübasyon başarısızlığı profilaktik grubunda 10 (%29) hastada, erken kurtarma grubunda 13 (%30) hastada görüldü, gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı. Profilaktik grubunda 31 (%91) hastada invaziv MV gereksinimi olurken, erken kurtarma grubunda 36 (%82) hastada invaziv MV gereksinimi olup gruplar arasında anlamlı istatistiksel fark bulunmadı. Noninvaziv MV süresi profilaksi grubunda ortalama 406,5±335,9 saat, erken kurtarma grubunda ortalama 413,3±369,9 saatti; gruplar arasında anlamlı istatistiksel fark bulunmadı. Pnömotoraks profilaksi grubunda 3 (%9) hastada, PİA 1 (%3) hastada gözlenirken, erken kurtarma grubunda hiçbir hastada pnömotoraks ve PİA gözlenmedi. Gruplar arasında hava kaçağı sendromları açısından anlamlı fark gözlenmedi. Profilaktik grupta 11 hastada (%32) PDA, erken kurtarma grubunda 16 (%36) hastada PDA mevcuttu. PDA gruplar arası karşılaştırıldığında anlamlı fark yoktu. BPD profilaktik grubunda 16 (%47) hastada, erken kurtarma grubunda 22 (%50) hastada görülmüş olup gruplar arasında BPD açısından anlamlı istatistiksel fark bulunmadı. Profilaktik grubunda mortalite sayısı 6 (%18) iken erken kurtarma grubunda mortalite sayısı 5 (%11) idi ve gruplar arasında anlamlı istatistiksel fark mevcut değildi. Pulmoner hemoraji, İVH, NEK ve kan dolaşımı enfeksiyonu açısından gruplar arasında anlamlı fark gözlenmedi. Sonuç: Preterm bebeklerde RDS tedavi zamanlaması prognozu belirleyen önemli parametrelerden biridir. Çalışmamızda profilaktik ve erken kurtarma surfaktan tedavileri arasında klinik seyir, RDS komplikasyonları ve mortalite açısından anlamlı fark bulunmadığı gösterildi. Profilaktik ve erken kurtarma RDS tedavisinin klinik sonuçlarının karşılaştırılacağı prospektif randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to compare the clinical efficacy and neonatal outcomes of surfactant treatment in patients who were treated with prophylactic (within the first 30 minutes after birth) and early rescue (within the first two hours after birth) endotracheal surfactant treatment in premature newborns born between 260 and 320 weeks of gestation diagnosed with Respiratory Distress Syndrome. Material and Methods: Our study included preterm patients diagnosed with Respiratory Distress Syndrome, born between 26-32 GWs, who were hospitalized in Adana City Training and Research Hospital, Pediatrics Clinic, Neonatal Intensive Care Unit, between 1 November 2019 and 31 August 2021. The patient data used in the study, which was designed as a retrospective descriptive study, was compiled by scanning patient files. Results: 78 patients were included in the study. In the prophylactic group the mean gestation week was 28.0±1.4 weeks and the birth weight was 1138,2± 231,4; in the early rescue group the average gestation week was 28.7±1.6 weeks, the birth weight was 1199,8±216,1 gr. A borderline significant difference was observed in terms of gestational week. While there was no significant difference between the groups in terms of the first dose of surfactant, the total dose of surfactant was significantly different higher in the prophylactic group (225 mg/kg vs. 200 mg/kg). The number of patients who underwent repeated surfactants was 14 (14%) in the prophylactic group and 6 (14%) in the early recovery group, the difference was statistically high. Extubation failure in the first week was seen in 10 (29%) patients in the prophylactic group and in 13 (30%) patients in the early rescue group. There was no significant difference between the groups. While 31 (91%) patients in the prophylactic group required invasive MV, 36 (82%) patients in the early rescue group required invasive MV, and there was no statistically significant difference between the groups. The mean duration of noninvasive MV was 406.5 ± 335.9 hours in the prophylaxis group and 413.3±369.9 hours in the early rescue group; there were no significant statistical differences between the groups. Pneumothorax was observed in 3 (9%) patients, PIA was observed in 1 (3%) patient in the prophylaxis group, and pneumothorax and PIA were not observed in any patient in the early rescue group. No significant difference was observed between the groups in terms of air leak syndromes. PDA was present in 11 (32%) patients in the prophylactic group and 16 (36%) patients in the early rescue group. There was no significant difference between PDA groups. BPD was seen in 16 (47%) patients in the prophylactic group and in 22 (50%) patients in the early rescue group. There was no statistically significant difference between the groups in terms of BPD. While the mortality rate was 6 (18%) in the prophylactic group, the mortality rate was 5 (11%) in the early rescue group, and there was no statistically significant difference between the groups. No significant difference was observed between the groups in terms of pulmonary hemorrhage, IVH, NEC and bloodstream infection. Conclusion: The timing of RDS treatment in preterm infants is one of the important parameters determining the prognosis. In our study, it was shown that there was no significant difference between prophylactic and early rescue surfactant treatments in terms of clinical course, RDS complications and mortality. Prospective randomized controlled studies are needed to compare the clinical outcomes of prophylactic and early rescue RDS treatment.